Jump to main content

Menu

Ronan O’Gara Recalls His All-Ireland League Debut

Ronan O’Gara Recalls His All-Ireland League Debut

The Energia All-Ireland League kicks off this weekend and Ronan O’Gara has been sharing some memories from his time in club rugby.

The Cork man was a league winner with Cork Constitution, but it was in Division 3 in the colours of UCC that he made his All-Ireland League debut back in 1995.

“That UCC team – a lot of them formed the nucleus of the Munster team,” he told Irish Rugby TV. “It was a fascinating period of time playing with UCC. Then going playing with Con – I can easily say some of my best rugby was playing with Con.

“I was one of the lucky ones that had a really successful professional career, but there’s a great feeling in achieving something in great rugby grounds around Ireland.”

The former Munster, Ireland and Lions out-half has more to say in the above video.

There are 31 games across 17 counties in the Energia All-Ireland League and Cup competitions this weekend. Check out the fixtures below:

ENERGIA ALL-IRELAND LEAGUE & CUP – WEEKEND FIXTURES:

Friday, October 4 –

Energia All-Ireland League Division 2A: UL Bohemians v Old Crescent, University of Limerick 4G pitch, 8pm

Saturday, October 5 –

Energia All-Ireland League Division 1A: Ballynahinch v Terenure College, Ballymacarn Park; Cork Constitution v Garryowen, Temple Hill; Dublin University v UCC, College Park; Lansdowne v UCD, Aviva Stadium back pitch; Young Munster v Clontarf, Tom Clifford Park (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 1B: City Of Armagh v Naas, Palace Grounds; Highfield v Malone, Woodleigh Park; Navan v St. Mary’s College, Balreask Old; Old Wesley v Banbridge, Energia Park; Shannon v Old Belvedere, Thomond Park back pitch (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2A: Buccaneers v Queen’s University, Dubarry Park; Dolphin v Cashel, Irish Independent Park; MU Barnhall v Ballymena, Parsonstown; Nenagh Ormond v Rainey Old Boys, New Ormond Park (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2B: Ballina v Galway Corinthians, Heffernan Park; Belfast Harlequins v Wanderers, Deramore Park; Dungannon v Blackrock College, Stevenson Park; Galwegians v Sligo, Crowley Park; Malahide v Greystones, Estuary Road (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2C: Bangor v Sunday’s Well, Upritchard Park; City Of Derry v Bruff, Judge’s Road; Clonmel v Omagh, Ardgaoithe; Enniscorthy v Midleton, Alcast Park; Tullamore v Skerries, Spollanstown (all 2.30pm kick-offs)

Energia Women’s All-Ireland Cup – First Round: City Of Derry v Old Belvedere, Judge’s Road, 4.30pm; Galwegians v Tullamore, Crowley Park, 5pm; Shannon v Malone, Coonagh, 5pm; Suttonians v Tralee, Stations Road, 5pm; Tullow v Railway Union, Rathoe Road, 5.30pm; Westport v Cooke, Carrowholly, 5pm