Jump to main content

Menu

Energia

Clubs Share #PositiveEnergy For The New Season

Clubs have been sharing their #PositiveEnergy ahead of the start of the 2019/20 Energia All-Ireland League season.

It is a common theme across the four provinces as clubs look ahead to new faces, new divisions and renewed enthusiasm with Energia announced as official energy partner to Irish Rugby and title sponsor of both the Men’s and Women’s All-Ireland League competitions.

“I’m really excited to try and defend our trophy,” said Railway Union captain Niamh Byrne. “We’re walking into this as last year’s winners so it’ll be interesting to see if we can stay there this year.”

The Cork Constitution men have a trophy to defend too. “More than anything I’m just looking to get back on the pitch,” admitted their their second row Evan Mintern. “We’d a long break over the summer and I just can’t wait to get back into it with the lads.”

There are plenty more examples of positive energy in the above video. There is also a new platform for league content this season at www.energiaail.ie. An Energia AIL App will also be available in the coming days.

ENERGIA ALL-IRELAND LEAGUE & CUP – WEEKEND FIXTURES:

Friday, October 4 –

Energia All-Ireland League Division 2A: UL Bohemians v Old Crescent, University of Limerick 4G pitch, 8pm

Saturday, October 5 –

Energia All-Ireland League Division 1A: Ballynahinch v Terenure College, Ballymacarn Park; Cork Constitution v Garryowen, Temple Hill; Dublin University v UCC, College Park; Lansdowne v UCD, Aviva Stadium back pitch; Young Munster v Clontarf, Tom Clifford Park (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 1B: City Of Armagh v Naas, Palace Grounds; Highfield v Malone, Woodleigh Park; Navan v St. Mary’s College, Balreask Old; Old Wesley v Banbridge, Energia Park; Shannon v Old Belvedere, Thomond Park back pitch (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2A: Buccaneers v Queen’s University, Dubarry Park; Dolphin v Cashel, Irish Independent Park; MU Barnhall v Ballymena, Parsonstown; Nenagh Ormond v Rainey Old Boys, New Ormond Park (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2B: Ballina v Galway Corinthians, Heffernan Park; Belfast Harlequins v Wanderers, Deramore Park; Dungannon v Blackrock College, Stevenson Park; Galwegians v Sligo, Crowley Park; Malahide v Greystones, Estuary Road (all 2.30pm kick-offs)

Energia All-Ireland League Division 2C: Bangor v Sunday’s Well, Upritchard Park; City Of Derry v Bruff, Judge’s Road; Clonmel v Omagh, Ardgaoithe; Enniscorthy v Midleton, Alcast Park; Tullamore v Skerries, Spollanstown (all 2.30pm kick-offs)

Energia Women’s All-Ireland Cup – First Round: City Of Derry v Old Belvedere, Judge’s Road, 4.30pm; Galwegians v Tullamore, Crowley Park, 5pm; Shannon v Malone, Coonagh, 5pm; Suttonians v Tralee, Stations Road, 5pm; Tullow v Railway Union, Rathoe Road, 5.30pm; Westport v Cooke, Carrowholly, 5pm