Jump to main content

Menu

AIB League: Division Two Preview And Team News

AIB League: Division Two Preview And Team News

Fresh from winning the AIB Cup, Ballynahinch have a busy Easter weekend ahead of them as home fixtures against Instonians and Highfield could help them close the gap on promotion rivals UCC and Lansdowne. Meanwhile, ‘Inst are desperate to avoid relegation, as are Thomond and Wanderers who have yet to confirm their survival in the second tier.

AIB LEAGUE: DIVISION TWO: Saturday, April 11

Kick-off 2.30pm unless stated –

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

Ballynahinch v Instonians, Ballymacarn Park

Ballynahinch: J Cullen; A Ferris, S Morrow, D Harris, N Spence; R Bambry, H McAleese; J Cronin, N Hanna, J Lewis, G Rourke, C Napier, R Greer, W Faloon, S Lamb.

Bective Rangers v Greystones, Donnybrook

Bective Rangers: T Sheehy; M South, B Liddy, C Connolly, B O’Friel; F Campion, D Campbell; C De Sande, R Sajur, B Crowley, P Hatton, V Baynes, M Hennelly, D Crean, D Hall.

Greystones:  S Carroll; J Breslin, A Higgs, C Cleary, S O’Connell; J Power, F Jones; J Rowe, J Harris-Wright, M Finnerty, N Megannety, B Holmes, J Downey, B Wojnar, L Mantle. 

Belfast Harlequins v Dublin University, Deramore Park

Dublin University: P Gillespie; C Murphy, E Fleck, C Colclough, N Hanratty; R Brady, E Hamilton; C Goode, M Murdoch, J Gethings, S Lavalla, P Danahy, E Molloy, S Young, B Coyle.  

Bruff v Clonakilty, Kilballyowen Park

Bruff: P O’Brien; F Hogan, S Malone, E Cahill, J Moore; E Maher, B Cahill; D Horan, C O’Regan, S Foster, A Laffan, M O’Connell, M Carroll, G Luby, P Malone. 

Lansdowne v Malone, The RDS

Malone: M Barker; A Bryans, J Anderson, M McCrea, B Allen; C Rowan, S Cahill; J Carey, S Bailie, D Halliday, W Woods, D Heron, F Paulo, G Moore, R Wilson.  

Old Crescent v Highfield, Rosbrien

Old Crescent: R Moloney; E Dalton, E Broderick, B Leahy, A Carroll; B O’Shea, A Purcell; E McGovern, P Humphries, J Cullinane, T Tiola, C McNamara, P Breen, J O’Neill, P Glamuzina.

Highfield: P Martin; D O’Sullivan, N Wakley, C Mahony, C O’Leary; C Quaid, R O’Donovan; M Gatley, D O’Hea, D O’Brien, J Murphy, M McGann, A McGettigan, M Power, A Wise.

UCC v Thomond, The Mardyke

UCC:  S Deasy; P Shallow, D Barnes, A Kelleher, C Crowley; G Dunne, S Cronin; J Carton, W Falvey, S Archer, I Nagle, N Keogh, D O’Callaghan, S O’Sullivan, R Barry.

Wanderers v De La Salle Palmerston, Merrion Road

De La Salle Palmerston: R McCabe; C Power Jnr, K Copeland, F Cooney, C O’Brien, C De Chenu; C Hickey, D Jinka; E O’Reilly, R Kwiakowloski, C McCabe, N O’Byrne, N Smullen, C Power Snr, D McCabe, D O’Brien.  

Ballynahinch v Highfield, Ballymacarn Park (Monday, April 13, kick-off 1pm)