Jump to main content

Menu

U18 Women’s Provincial Squads Announced For 2019 Series

U18 Women’s Provincial Squads Announced For 2019 Series

The competing squads for the 2019 U18 Women’s Interprovincial Series has been announced. The competition format will mirror the senior women with the addition of semi-final and final rounds after a round-robin series between Connacht, Leinster, Munster and Ulster.

Most of the games will also be staged in a double-header format allowing the U18 Women better alignment with their senior counterparts and a chance for rugby fans to double up on their interprovincial entertainment.

First up, Connacht return to the scene of their 2018 Championship win with a visit to Barnhall to face Leinster on Saturday August 17th at 2pm.

There’s an action packed day in store at Irish Independent Park in Cork for Round One, including the meeting of Munster and Ulster at 1pm.

Connacht Rugby U18 Women’s Squad: Molly Ager (Claremorris Colts), Katelyn Bourke (Ballina), Aisling Browne (Westport), Grace Browne Moran (Westport), Hannah Coen (Creggs), Avril Deely (Ballinasloe), Caoimhe English McNamara (Westport), Emily Gavin (Ballinasloe), Caoimhe Geraghty (Corinthians), Zara Grehan (Ballinasloe), Hannah Gullane (Ballinasloe), Aisling Hahessy (Claremorris Colts), Olivia Haverty (Portumna), Katie Hogan (Westport), Leah Hogarty (Ballinasloe), Hannah Johnston (Sligo), Aimee Kelly (Buccaneers), Ivana Kiripati (Buccaneers), Rachel Larkin (Ballinasloe), Eva McCormack (Westport), Chloe McGing (Westport), Mary McLoughlin (Westport), Nina McVann (Ballina), Maeve Muldoon (Ballinasloe), Fodhla Ni Bhraonain (Corinthians), Faith Oviawe (Buccaneers), Alana Roche (Connemara), Ava Ryder (Westport), Mollie Starr (Portumna), Megan Walsh (Connemara).

Leinster Rugby U18 Women’s Squad: Laura Carty (Edenderry), Megan Collis (Greystones), Rachel Conroy (Tullamore), Ivana Dempsey (Naas), Kathryn Dempsey (New Ross), Eimer Douglas (Wicklow), Vicky Elms Kinlan (Wicklow), Ciara Faulkner (Tullamore), Hannah Foxe (Tullamore), Orla Hayes (Ashbourne), Nina Hjalmers (Dundalk), Ava Jenkins (Mullingar), Emma Kelly (Tullamore), Erin King (Naas), Holly Leach (Barnhall), Ellie Meade (Dundalk), Ellen Murray (Naas), Rachel Murtagh (Naas), Caoimhe O’Callaghan (Dundalk), Lauren Patterson (North Meath), Oreoluwa Oluteju (Cill Dara), Katie Ann O’Neill (Naas), Leah Reilly (Navan), Beth Roberts (Wicklow), Ella Roberts (Wicklow), Emily Slater (Arklow), Aoife Wafer (Enniscorthy), Katie Whelan (Enniscorthy), Emily Jo White (North Meath), Dara Yore North (Meath).

Munster Rugby U18 Women’s Squad: Eilis Cahill (Ennis), Rebecca Collins (St.Mary’s), Emma Connolly (Skibbereen), Aoife Corey (Ennis), Aoife Costelloe (St Mary’s), Faye Dowling (Fethard), Courtney Duhig (St.Mary’s), Aine Enright (Listowel), Marlese Flynn (Carrick on Suir), Jennifer Fogarty (Fethard), Eileen Gleeson (Nenagh), Marea Heke Walshe (Shannon), Rosin Houlihane (Ballina/Killaloe), Katelyn Hurley (Skibbereen), Erika Kiely (Carrick on Suir), Alana McInerney (Ennis), Clodagh McMahon (Kilrush), Emer Minihane (Skibbereen), Saskia Morrissey (Kilrush), Sarah Murphy (Kanturk), Vivienne O Donovan (Skibbereen), Chloe Ann O Driscoll (Skibbereen), Meadbh O Driscoll (Kilrush), Aoibhinn O Loughlan (Ennis), Alex O Sullivan (Skibbereen), Abbie Salter Townsend (Skibbereen), Aallah TePou (Shannon), Niamh Thornton (Skibbereen), Emer Tuohy (Nenagh), Chisom Ugweru (Ennis).

Ulster Rugby U18 Women’s Squad: Mya Alcorn (Letterkenny), Sophie Barrett (Enniskillen), Aoife Cahill (Malone), Erin Carson (Malone), Samantha Cassidy Campbell (Ballyclare), Jenni Collins (Donaghadee), Delyth Cook (Ballyclare), Hannah Cooney (Malone), Jenna Corkey (City of Armagh), India Daley (Enniskillen), Ava Fannin (Virginia), Zara Flack (Enniskillen), Ella Garland (Cooke), Moya Hill (Enniskillen), Kim Johnston (Dungannon), Lauren Kilfedder (Enniskillen), Sophie Kinghan (Dundalk), Toni Macartney (Larne), Farrah McCloskey (Enniskillen), Rachel McGee (Ballyshannon), Amanda McQuade (Virginia), Jana McQuillan (Larne), Cara ONeill (Malone), Emma Ryan (Virginia), Taryn Schutzler (Malone), Sarah Shrestha (Dungannon), Lucy Thompson (Enniskillen), Lucy Turkington (Dungannon).

2019 SENIOR WOMEN’S AND U18 WOMEN’S INTERPROVINCIAL SERIES

Round 1, Saturday 17th August

Leinster U18 Women v Connacht U18 Women, MU Barnhall RFC, 14:00
Leinster Rugby v Connacht Rugby, Energia Park, 17:30

Munster U18 Women v Ulster U18 Women, Irish Independent Park, 13:00
Munster Rugby v Ulster Rugby, Irish Independent Park, 15:00

Round 2, Saturday 24th August

Connacht U18 Women v Munster U18 Women, Sportsground, 13:00
Connacht Rugby v Munster Rugby, Sportsground, 15:00

Ulster U18 Women v Leinster U18 Women, City Of Armagh RFC, 15:00
Ulster Rugby v Leinster Rugby, City Of Armagh RFC, 19:00

Round 3, Saturday 31st August

Ulster U18 Women v Connacht U18 Women, Queen’s Sport Upper Malone, 13:00
Ulster Rugby v Connacht Rugby, Queen’s Sport Upper Malone, 15:00

Munster U18 Women v Leinster U18 Women, Irish Independent Park, 13:00
Munster Rugby v Leinster Rugby, Irish Independent Park, 15:00

Semi-Finals, Saturday 14th September

Finals, Saturday 21st September