Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Division 1A leaders Lansdowne and Garryowen, another of the top flight’s in-form sides, both lost this afternoon as Tomas Quinlan’s classy 20-point kicking haul steered Cork Constitution past the table toppers, while second-placed Terenure College ran in four tries to overcome the Light Blues in impressive fashion.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, March 10-Sunday, March 11

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

This season sees the introduction of the #UBLTry of the Month award with a prize of 250 euro for each monthly winner and entry into the Try of the Year award.

DIVISION 1A:

GARRYOWEN 13 TERENURE COLLEGE 29, Dooradoyle
Scorers: Garryowen: Try: Sean Rennison; Con: Neil Cronin; Pens: Neil Cronin 2
Terenure College: Tries: James O’Donoghue, Marc Hiney, Robbie Carroll, Jake Swaine; Cons: Mark O’Neill 3; Pen: Mark O’Neill

HT: Garryowen 6 Terenure College 15

GARRYOWEN: Andrew O’Byrne; Liam Coombes, Hugh O’Brien-Cunningham, Dave McCarthy, James McInerney; Jamie Gavin, Neil Cronin (capt); Niall Horan, Liam Cronin, Andy Keating, Sean O’Connor, Dean Moore, Tim Ferguson, Jack Daly, Mikey Wilson.

Replacements: Robert Meyer, Ben Rowley, Sean Rennison, Darren Ryan, Paul Clancy.

TERENURE COLLEGE: Matthew Byrne; Jake Swaine, Marc Hiney, Robbie Carroll, James O’Donoghue; Mark O’Neill, Kevin O’Neill; Cian Madden, Robbie Smyth (capt), Schalk Jooste, Michael Melia, Alex Thompson, Cathal Deans, Harrison Brewer, Eoin Joyce.

Replacements: Adam Clarkin, Kieran Moloney, Niall Lalor, Kaleikumaka Konrad, Conor Kelly.

CORK CONSTITUTION 25 LANSDOWNE 13, Temple Hill
Scorers: Cork Constitution: Try: Brian Hayes; Con: Tomas Quinlan; Pens: Tomas Quinlan 6
Lansdowne: Try: Greg McGrath; Con: Scott Deasy; Pens: Scott Deasy 2

HT: Cork Constitution 13 Lansdowne 6

CORK CONSTITUTION: Liam O’Connell; JJ O’Neill, Alex McHenry, Niall Kenneally (capt), Rob Jermyn; Tomas Quinlan, Gerry Hurley; Brendan Quinlan, Gordon Good, Ger Sweeney, Conor Kindregan, Brian Hayes, Evan Mintern, Ross O’Neill, Luke Cahill.

Replacements: Dylan Murphy, Gavin Duffy, Joe McSwiney, Jason Higgins, Michael Clune.

LANSDOWNE: Eamonn Mills; Daniel McEvoy, Harry Brennan, Mark O’Keefe, Adam Leavy; Scott Deasy, Alan Bennie; Ian Prendiville (capt), Tyrone Moran, Adam Boland, Jack Dwan, Oisin Dowling, Aaron Conneely, Charlie Butterworth, Willie Earle.

Replacements: Greg McGrath, JJ Earle, Josh O’Rourke, Gareth Molloy, Tom Roche.

BUCCANEERS 7 CLONTARF 33, Dubarry Park (played on Friday)
Scorers: Buccaneers: Try: Paul Boyle; Con: Luke Carty
Clontarf: Tries: Sean O’Brien, Jack Power, Matt D’Arcy, Dylan Donnellan, Michael Noone; Cons: David Joyce 4

HT: Buccaneers 0 Clontarf 19

BUCCANEERS: Callum Boland; Darragh Corbett, Shane Layden (capt), Ben Carty, Rory O’Connor; Luke Carty, Graham Lynch; Martin Staunton, John Sutton, Conor Kenny, Daniel Law, Ruairi Byrne, Simon Meagher, Evan Galvin, Paul Boyle.

Replacements: Rory Grenham, Conan O’Donnell, Brian Diffley, Frankie Hopkins, Alan Gaughan.

CLONTARF: Jack Power; James McKeown, Conor O’Brien, Matt D’Arcy, Sean O’Brien; David Joyce, Andrew Feeney; Ivan Soroka, Dylan Donnellan, Royce Burke-Flynn, Tom Byrne, Ben Reilly (capt), Tony Ryan, Vincent Gavin, Michael Noone.

Replacements: Jonathan Larbey, James Doyle, Ken Knaggs, Mark O’Sullivan, Ariel Robles.

DIVISION 1B:

BANBRIDGE 22 BALLYMENA 5, Rifle Park (played on Saturday)
Scorers: Banbridge: Tries: Conor Field, Peter Cromie, Adam Doherty; Cons: Adam Doherty 2; Pen: Adam Doherty
Ballymena: Try: James Beattie

HT: Banbridge 15 Ballymena 0

BANBRIDGE: Adam Doherty; Conor Field, Andrew Morrison, Ben Carson, Adam Ervine; Johnny Little, Jason Gribbon; Eric O’Sullivan, Peter Cromie, Michael Cromie, Chris Allen, Stephen Irvine, Caleb Montgomery, Nick Hayes, Greg Jones.

Replacements: Jonny Weir, Stuart Cromie, Mike Bentley, Robin Sinton, Robin Thompson.

BALLYMENA: Rodger McBurney; Robert Baloucoune, Callum Patterson, Alan Smyth, James Beattie; Glenn Baillie, David Shanahan; Nacho Cladera Crespo, Adam McBurney, Chris Cundell, David Whann, Connor Smyth, Mark Foster, Marcus Rea, Azur Allison.

Replacements: Houston Bonnar, James Taggart, Stephen Mulholland, Dean Reynolds, Michael Stronge.

OLD WESLEY 34 OLD BELVEDERE 22, Donnybrook (played on Wednesday)
Scorers: Old Wesley: Tries: Conor Barry, Jack Maybury, James O’Donovan, Paul Harte; Cons: Jack Maybury 4; Pens: Jack Maybury 2
Old Belvedere: Tries: Peter Maher, Pierce Dargan, Chris Carey; Cons: Steve Crosbie 2; Pen: Steve Crosbie

HT: Old Wesley 21 Old Belvedere 17

OLD WESLEY: Rory Stynes; Paul Harte, James O’Donovan, David Poff, Jack Maybury; Josh Miller, Charlie O’Regan; Cronan Gleeson, Craig Telford, James Burton, JJ O’Dea, Kieran Murphy, Johnny O’Sullivan, Conor Barry, Darren Horan (capt).

Replacements: Andrew McCrann, David Henshaw, Donnchadh Phelan, Tommy O’Callaghan, Craig Miller.

OLD BELVEDERE: Daniel Riordan; Shane McDonald, David Butler, Chris Carey, Peter Maher; Steve Crosbie, Ian Vance; Omar Dahir, Ed Rossiter (capt), Declan Lavery, Fergal Walsh, Connor Owende, Karl Miller, Pierce Dargan, Diarmuid Kennedy.

Replacements: Andy McGrath, Adam Howard, Michael Oyuga, Sean Cribbin, Tim Foley.

DIVISION 2A:

Galwegians 17 Malone 32, Crowley Park

DIVISION 2B:

Wanderers 14 Old Crescent 29, Merrion Road

DIVISION 2C:

Bruff 5 Tullamore 35, Kilballyowen Park
Omagh 22 Sligo 14, Thomas Mellon Playing Fields
Thomond 16 Bangor 10, Liam Fitzgerald Park
Malahide 23 Seapoint 5, Estuary Road (played on Wednesday)