Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Banbridge moved to the top of Division 1B thanks to a well-judged 22-5 derby victory over Ballymena today, while Malone beat a resurgent Galwegians side to push 12 points clear at the summit of Division 2A, and Thomond edged out Bangor 16-10 to reclaim top spot in Division 2C.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, March 10

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

This season sees the introduction of the #UBLTry of the Month award with a prize of 250 euro for each monthly winner and entry into the Try of the Year award.

DIVISION 1A:

BUCCANEERS 7 CLONTARF 33, Dubarry Park (played on Friday)
Scorers: Buccaneers: Try: Paul Boyle; Con: Luke Carty
Clontarf: Tries: Sean O’Brien, Jack Power, Matt D’Arcy, Dylan Donnellan, Michael Noone; Cons: David Joyce 4

HT: Buccaneers 0 Clontarf 19

BUCCANEERS: Callum Boland; Darragh Corbett, Shane Layden (capt), Ben Carty, Rory O’Connor; Luke Carty, Graham Lynch; Martin Staunton, John Sutton, Conor Kenny, Daniel Law, Ruairi Byrne, Simon Meagher, Evan Galvin, Paul Boyle.

Replacements: Rory Grenham, Conan O’Donnell, Brian Diffley, Frankie Hopkins, Alan Gaughan.

CLONTARF: Jack Power; James McKeown, Conor O’Brien, Matt D’Arcy, Sean O’Brien; David Joyce, Andrew Feeney; Ivan Soroka, Dylan Donnellan, Royce Burke-Flynn, Tom Byrne, Ben Reilly (capt), Tony Ryan, Vincent Gavin, Michael Noone.

Replacements: Jonathan Larbey, James Doyle, Ken Knaggs, Mark O’Sullivan, Ariel Robles.

GARRYOWEN v TERENURE COLLEGE, Dooradoyle, tomorrow, 2.30pm

CORK CONSTITUTION v LANSDOWNE, Temple Hill, tomorrow, 3pm

DIVISION 1B:

BANBRIDGE 22 BALLYMENA 5, Rifle Park
Scorers: Banbridge: Tries: Conor Field, Peter Cromie, Adam Doherty; Cons: Adam Doherty 2; Pen: Adam Doherty
Ballymena: Try: James Beattie

HT: Banbridge 15 Ballymena 0

BANBRIDGE: Adam Doherty; Conor Field, Andrew Morrison, Ben Carson, Adam Ervine; Johnny Little, Jason Gribbon; Eric O’Sullivan, Peter Cromie, Michael Cromie, Chris Allen, Stephen Irvine, Caleb Montgomery, Nick Hayes, Greg Jones.

Replacements: Jonny Weir, Stuart Cromie, Mike Bentley, Robin Sinton, Robin Thompson.

BALLYMENA: Rodger McBurney; Robert Baloucoune, Callum Patterson, Alan Smyth, James Beattie; Glenn Baillie, David Shanahan; Nacho Cladera Crespo, Adam McBurney, Chris Cundell, David Whann, Connor Smyth, Mark Foster, Marcus Rea, Azur Allison.

Replacements: Houston Bonnar, James Taggart, Stephen Mulholland, Dean Reynolds, Michael Stronge.

OLD WESLEY 34 OLD BELVEDERE 22, Donnybrook (played on Wednesday)
Scorers: Old Wesley: Tries: Conor Barry, Jack Maybury, James O’Donovan, Paul Harte; Cons: Jack Maybury 4; Pens: Jack Maybury 2
Old Belvedere: Tries: Peter Maher, Pierce Dargan, Chris Carey; Cons: Steve Crosbie 2; Pen: Steve Crosbie

HT: Old Wesley 21 Old Belvedere 17

OLD WESLEY: Rory Stynes; Paul Harte, James O’Donovan, David Poff, Jack Maybury; Josh Miller, Charlie O’Regan; Cronan Gleeson, Craig Telford, James Burton, JJ O’Dea, Kieran Murphy, Johnny O’Sullivan, Conor Barry, Darren Horan (capt).

Replacements: Andrew McCrann, David Henshaw, Donnchadh Phelan, Tommy O’Callaghan, Craig Miller.

OLD BELVEDERE: Daniel Riordan; Shane McDonald, David Butler, Chris Carey, Peter Maher; Steve Crosbie, Ian Vance; Omar Dahir, Ed Rossiter (capt), Declan Lavery, Fergal Walsh, Connor Owende, Karl Miller, Pierce Dargan, Diarmuid Kennedy.

Replacements: Andy McGrath, Adam Howard, Michael Oyuga, Sean Cribbin, Tim Foley.

DIVISION 2A:

Galwegians 17 Malone 32, Crowley Park

DIVISION 2B:

Wanderers v Old Crescent, Merrion Road, tomorrow, 2.30pm

DIVISION 2C:

Bruff 5 Tullamore 35, Kilballyowen Park
Omagh 22 Sligo 14, Thomas Mellon Playing Fields
Thomond 16 Bangor 10, Liam Fitzgerald Park
Malahide 23 Seapoint 5, Estuary Road (played on Wednesday)