Jump to main content

Menu

Ulster Bank League/Junior Cup: Results Round-Up

Ulster Bank League/Junior Cup: Results Round-Up

Lansdowne, Old Crescent and Sligo are the only teams left with unbeaten records in the Ulster Bank League after fellow divisional leaders Shannon and Malone both lost. Meanwhile, three provinces will be represented in the Ulster Bank Junior Cup semi-finals after Newcastle West, Ballina, Kilfeacle & District and defending champions Ashbourne won through to the last-four.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, November 11

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

This season sees the introduction of the #UBLTry of the Month award with a prize of 250 euro for each monthly winner and entry into the Try of the Year award.

DIVISION 1A:

BUCCANEERS 19 CORK CONSTITUTION 24, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Rory O’Connor 2, Penalty try; Cons: Luke Carty, Penalty try con
Cork Constitution: Tries: JJ O’Neill, Graeme Lawler, Ned Hodson; Cons: Aidan Moynihan 3; Pen: Aidan Moynihan

HT: Buccaneers 12 Cork Constitution 17

BUCCANEERS: Callum Boland; Darragh Corbett, Alan Gaughan, Shane Layden (capt), Rory O’Connor; Luke Carty, Frankie Hopkins; Martin Staunton, John Sutton, Niall Farrelly, Cian Romaine, Ruairi Byrne, Ronan Farrell, Evan Galvin, Simon Meagher.

Replacements: Rory Grenham, Ryan O’Meara, Dan Law, Sean Dempsey, Graham Lynch.

CORK CONSTITUTION: Liam O’Connell; JJ O’Neill, Alex McHenry, Niall Kenneally (capt), Ned Hodson; Aidan Moynihan, Jason Higgins; Brendan Quinlan, Max Abbott, Dylan Murphy, Brian Hayes, Conor Kindregan, Graeme Lawler, Ross O’Neill, Evan Mintern.

Replacements: Jack McHenry, Gavin Duffy, Joe McSwiney, Gerry Hurley, Brendan Monahan.

CLONTARF 0 LANSDOWNE 9, Castle Avenue (played on Friday)
Scorers: Clontarf: –
Lansdowne: Pens: Scott Deasy 3

HT: Clontarf 0 Lansdowne 6

CLONTARF: Jack Power; Rob McGrath, Conor O’Brien, Matt D’Arcy, Cian O’Donoghue; David Joyce, Hugh O’Sullivan; Ivan Soroka, Joe Roe, Royce Burke-Flynn, Cormac Daly, Ben Reilly (capt), Tony Ryan, Tom Byrne, Michael Noone.

Replacements: Dylan Donnellan, Neil Reilly, Vakh Abdaladze, Sam Cronin, Sean O’Brien.

LANSDOWNE: Eamonn Mills; Daniel McEvoy, Harry Brennan, Mark O’Keefe, Ian Fitzpatrick; Scott Deasy, Charlie Rock; Peter Dooley, Tyrone Moran, Ian Prendiville (capt), Jack Dwan, Oisin Dowling, Jack O’Sullivan, Charlie Butterworth, Willie Earle.

Replacements: Ronan Kelleher, Adam Boland, Aaron Conneely, Alan Bennie, Adam Leavy.

GARRYOWEN 6 YOUNG MUNSTER 3, Dooradoyle (played on Friday)
Scorers: Garryowen: Pen: Neil Cronin 2
Young Munster: Pen: Alan Tynan

HT: Garryowen 6 Young Munster 3

GARRYOWEN: Dave McCarthy; Andrew O’Byrne, Sam Arnold, Peadar Collins, Liam Coombes; Jamie Gavin, Neil Cronin (capt); Niall Horan, Liam Cronin, Nik Hildebrand, Sean O’Connor, Dean Moore, Tim Ferguson, Jack Daly, Sean Rennison.

Replacements: Diarmaid Barron, Barry McNamara, Mark Rowley, Mikey Wilson, Hugh O’Brien-Cunningham.

YOUNG MUNSTER: Shane Airey; Tom McHale, Calvin Nash, James O’Connor, Daniel Hurley; Alan Tynan, Rob Guerin; Peter Meyer, Ger Slattery (capt), Colm Skehan, Fineen Wycherley, Mike Madden, Diarmaid Dee, Dan Walsh, Gavin Coombes.

Replacements: Mark O’Mara, Conor Bartley, Tom Ryan, Jack Harrington, Jack Lyons.

ST. MARY’S COLLEGE 15 DUBLIN UNIVERSITY 18, Templeville Road (played on Friday)
Scorers: St. Mary’s College: Tries: Marcus O’Driscoll, Tim Maupin; Con: Conor Dean; Pen: Conor Dean
Dublin University: Tries: Richard Dunne, Paddy Finlay; Con: Bryan Mollen; Pens: Bryan Mollen 2

HT: St. Mary’s College 15 Dublin University 8

ST. MARY’S COLLEGE: Terry Kennedy; Tim Maupin, Darren Moroney, Marcus O’Driscoll, Craig Kennedy; Conor Dean, Paddy O’Driscoll; Tom O’Reilly, Richard Halpin, Adam Coyle, Ciaran Ruddock (capt), Cathal O’Flaherty, Caelan Doris, Nick McCarthy, Jack Dilger.

Replacements: Cathal Ryan, Emmet Ferron, Jack Aungier, Hugh Kelleher, Robbie Glynn, Ryan O’Loughlin, Mark Fallon.

DUBLIN UNIVERSITY: Michael Silvester; Bryan Mollen, Michael Courtney (capt), Seb Fromm, Billy O’Hora; James Fennelly, Angus Lloyd; James Bollard, Paddy Finlay, Joe Byrne, Jack Burke, Alex McDonald, Sam Pim, Richard Dunne, David St Leger.

Replacements: Dan Sheehan, Darragh Higgins, Niall O’Riordan, Rowan Osborne, Jack Kelly.

TERENURE COLLEGE 17 UCD 22, Lakelands Park (played on Friday)
Scorers: Terenure College: Tries: Eoin Joyce, Jake Swaine; Cons: James Thornton 2; Pen: James Thornton
UCD: Tries: Liam Hyland, Penalty try, Gavin Mullin; Cons: Penalty try con, Ciaran Frawley; Pen: Ciaran Frawley

HT: Terenure College 7 UCD 15

TERENURE COLLEGE: James O’Donoghue; Jake Swaine, Marc Hiney, Ted O’Donoghue, Conor Weakliam; James Thornton, Kevin O’Neill; Cian Madden, Adam Clarkin, Schalk Jooste, Alex Thompson, Michael Melia, Cathal Deans, Paddy Thornton, Eoin Joyce.

Replacements: Robbie Smyth, Kieran Moloney, Harrison Brewer, Tim Schmidt, Mark O’Neill.

UCD: Billy Dardis; Tommy O’Brien, Jamie Glynn (capt), Jimmy O’Brien, Hugo Keenan; Ciaran Frawley, Nick Peters; Jeremy Loughman, Sean McNulty, Liam Hyland, Brian Cawley, Emmet MacMahon, Josh Murphy, Will Connors, Ronan Foley.

Replacements: Gordon Frayne, Michael Moynihan, Steven McVeigh, Harry Byrne, Gavin Mullin.

DIVISION 1B:

NAAS 21 SHANNON 18, Forenaughts
Scorers: Naas: Tries: Fionn Higgins 2; Con: Peter Osborne; Pens: Peter Osborne 3
Shannon: Tries: Jack O’Donnell, Charlie Carmody, Pa Ryan; Pen: Conor Fitzgerald

HT: Naas 15 Shannon 8

NAAS: Peter Osborne; Fionn Higgins, James Cherrington, Michael Skelton, Donal Droney; Johne Murphy, Max Whittingham; Jordan Duggan, Graham Reynolds, Jason Harney, Paul Monahan, David Benn (capt), Andrew Kearney, Will O’Brien, Paulie Tolofua.

Replacements: Cathal Duff, Stephen Lackey, Stephen Kinneavy, Warren Larkin, Shane Thompstone.

SHANNON: Stephen Fitzgerald; Nathan Randles, Jack O’Donnell, Will Leonard, Eathon Moloney; Conor Fitzgerald, Fionn McGibney; Conor Glynn, Jordan Prenderville, Ciaran Parker, Jade Kriel, Sean McCarthy, Charlie Carmody, Elliot Fitzgerald, Lee Nicholas (capt).

Replacements: Ty Chan, Tony Cusack, Ronan Coffey, Aaron Hehir, Pa Ryan.

BANBRIDGE 15 OLD BELVEDERE 14, Rifle Park
Scorers: Banbridge: Tries: Richard Graham, Conor Field; Con: Ian Porter; Pen: Ian Porter
Old Belvedere: Tries: Jack Kelly, Phil O’Dwyer; Cons: Tim Foley 2

HT: Banbridge 8 Old Belvedere 7

BANBRIDGE: Adam Doherty; Conor Field, Andrew Morrison, Johnny Little, Robert Lyttle; Josh Cromie, Ian Porter (capt); Eric O’Sullivan, Peter Cromie, Michael Cromie, Chris Allen, Stephen Irvine, Richard Graham, Nick Hayes, Greg Jones.

Replacements: Jonny Weir, Stuart Cromie, Tom O’Toole, Ben Carson, John Porter.

OLD BELVEDERE: Daniel Riordan; Shane McDonald, David Butler, Tim Foley, Chris Carey; Pat Hughes, Ian Vance; Omar Dahir, Ed Rossiter (capt), Declan Lavery, Connor Owende, Jack Kelly, Diarmuid Kennedy, Pierce Dargan, Dave Sherry.

Replacements: Andrew McGrath, Adam Howard, Karl Miller, Aaron Sheehan, Phil O’Dwyer, Eddie Weaver.

UL BOHEMIANS 7 OLD WESLEY 13, University of Limerick 4G pitch
Scorers: UL Bohemians: Try: Daragh Frawley; Con: Robbie Bourke
Old Wesley: Try: Jack Maybury; Con: Jack Maybury; Pens: Jack Maybury 2

HT: UL Bohemians 0 Old Wesley 13

UL BOHEMIANS: Matt McDonald; Jamie McNamara, Adrian Enright, Harry Fleming, Shane Scannell; Robbie Bourke, Rob Hennessy; Joey Conway, Joe Bennett, Mike Lynch, Noel Kinnane, Daragh Frawley, James Ryan, Ian Condell (capt), Darragh O’Grady.

Replacements: David Rowsome, Padraig Nesbitt, Ed Kelly, Brian Walsh, Ogie Scannell.

OLD WESLEY: Rory Stynes; Jack Maybury, James O’Donovan, David Poff, Tommy O’Callaghan; Tim Clifford, Aaron Atkinson; Cronin Gleeson, Conor Maguire, James Burton, Kieran Murphy, JJ O’Dea, Darren Horan (capt), Stephen Boyle, Matthew Bursey.

Replacements: Craig Telford, Martin Gately, John Fitzgerald, Conor Barry, Cillian Monahan.

UCC 20 DOLPHIN 19, the Mardyke (played on Friday)
Scorers: UCC: Tries: John Poland, Richard Walsh; Cons: James Taylor 2; Pens: James Taylor 2
Dolphin: Try: Anthony Mason; Con: Barry Keeshan; Pens: Barry Keeshan 3, Cian McGovern

HT: UCC 10 Dolphin 6

UCC: Richard Walsh; Kevin Slater, Cian Bohane, Murray Linn, James Kiernan; James Taylor, John Poland; Shane O’Hanlon, Tadhg McCarthy, Rob O’Donovan, Ben Mitchell, Darragh Moloney, Jack O’Sullivan, Daire Feeney, Ryan Murphy (capt).

Replacements: John Hodnett, Bryan O’Connor, Cian Barry, Peter Sylvester, Paul Kiernan.

DOLPHIN: Olan Crowley; Colin Sisk, Cian McGovern, Ian O’Donoghue, Will Hanly; Barry Keeshan (capt), Daryl Foley; Liam Walsh, David Byrne, James Rochford (capt), Rob O’Herlihy, Dave O’Mahony, Barry Fitzgerald, Kevin Allen, Kevin O’Leary.

Replacements: Anthony Mason, Darren Collins, Alex Denby, James Vaughan, Killian O’Keeffe.

BALLYMENA 0 BALLYNAHINCH 27, Eaton Park (played on Friday)
Scorers: Ballymena: –
Ballynahinch: Tries: Aaron Hall, Jonny Simpson, Conall Boomer, David Busby; Cons: Johnny McPhillips 2; Pen: Johnny McPhillips

HT: Ballymena 0 Ballynahinch 12

BALLYMENA: Rodger McBurney; Dean Reynolds, Angus Kernohan, Alan Smyth, Jonny Rosborough; Glenn Baillie, Michael Stronge; Nacho Cladera Crespo, James Taggart, Chris Cundell, Mark Foster, Connor Smyth, Marcus Rea, Matthew Agnew, Clive Ross.

Replacements: Adam McBurney, Scott Agnew, JJ McKee, Joe Thompson, David O’Hara.

BALLYNAHINCH: Conor Kelly; Richard Reaney, Stuart Morrow, Rory Butler, David Busby; Johnny McPhillips, Aaron Cairns; Campbell Classon, Zack McCall, Jonny Simpson, Jack Regan, Keith Dickson, Aaron Hall. Ollie Loughead, Conall Boomer.

Replacements: Claytan Milligan, Zac Cinnamon, Graham McKittrick, Rhys O’Donnell, Callum McLaughlin.

DIVISION 2A:

City of Armagh 17 Highfield 29, Palace Grounds
Blackrock College 17 Greystones 8, Stradbrook (played on Friday)
Cashel 10 Nenagh Ormond 6, Spafield (played on Friday)
Galwegians 7 Corinthians 7, Crowley Park (played on Friday)
Malone 11 Queen’s University 20, Gibson Park (played on Friday)

DIVISION 2B:

Belfast Harlequins 8 Dungannon 41, Deramore Park
Wanderers 27 MU Barnhall 13, Merrion Road
City of Derry 5 Rainey Old Boys 40, Craig Thompson Stadium, Judge’s Road
Sunday’s Well 6 Old Crescent 16, Irish Independent Park (played on Friday)
Skerries 0 Navan 27, Holmpatrick (played on Friday)

DIVISION 2C:

Midleton 21 Malahide 17, Towns Park
Omagh 6 Bangor 6, Thomas Mellon Playing Fields
Sligo 40 Tullamore 22, Hamilton Park
Bective Rangers 29 Seapoint 8, Donnybrook (played on Friday)
Bruff 6 Thomond 8, Kilballyowen Park (played on Friday)

ULSTER BANK ALL-IRELAND JUNIOR CUP QUARTER-FINALS:

Enniskillen 13 Newcastle West 28, Mullaghmeen
Ashbourne 22 Clonmel 13, Milltown House
Ballina 6 Instonians 3, Heffernan Park
Connemara 10 Kilfeacle & District 12, Monastery Field