Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Dolphin and Nenagh Ormond will meet in an all-Munster Division 1B promotion/relegation play-off final next Saturday, while Armagh needed extra-time to see off Wanderers’ challenge and the Division 2B play-offs were both won by the away teams, Rainey Old Boys and Tullamore.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, April 22

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

DIVISION 1B PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SEMI-FINALS:

HIGHFIELD 9 NENAGH ORMOND 13, Woodleigh Park
Scorers: Highfield: Pens: Paddy O’Toole 3
Nenagh Ormond: Try: Clayton Stewart; Con: Clayton Stewart; Pens: Clayton Stewart 2

HT: Highfield 6 Nenagh Ormond 0

HIGHFIELD: Paddy O’Toole (capt); Peter Martin, Ben Murphy, Mark Dorgan, Luke Kingston; Brian Hea, Kevin Foyle; John O’Callaghan, Dave O’Hea, Ian McCarthy, Dave O’Connell, Fintan O’Sullivan, Colm Gallagher, Marc O’Connell, Miah Cronin.

Replacements: Dan Healy, Conor Forde, Dave O’Callaghan, Jack Duffy, Michael O’Donnell-Fitzgerald, Chris Bannon, John McLoughlin.

NENAGH ORMOND: Eathon Maloney; Darragh Hussey, Willie O’Connor, Willie Coffey, Derek Corcoran; Clayton Stewart, Eoin Gardiner; Fergal Brislane, Conor Muldoon, John Hayes, Kevin Seymour, Kevin O’Flaherty (capt), John Healy, Keith Quigley, Lemeki Viapula.

Replacements: Aidan Doyle, John Coffey, Mike Slattery, Kevin O’Gorman, John O’Flaherty, David Mackey, Bruce Hayes.

DOLPHIN 20 MALONE 8, Irish Independent Park
Scorers: Dolphin: Tries: Will Hanly, Ryan Murphy; Cons: Barry Keeshan 2; Pens: Barry Keeshan 2
Malone: Try: Neil Alcorn; Pen: Mark O’Connor

HT: Dolphin 13 Malone 3

DOLPHIN: Timmy Phelan; Gerry Ryan, Cian McGovern, Ian O’Donoghue, Will Hanly; Barry Keeshan (capt), Daryl Foley; Liam Walsh, David Byrne, James Rochford, Rob O’Herlihy, Dave O’Mahony, Barry Fitzgerald, Kevin Allen, John Fitzgerald.

Replacements: Caolan O’Flynn, Lar Coughlan, Ryan Murphy, Karl Keogh, Sam Kennedy, Cillian Monahan, Shane McAuliffe.

MALONE: Jack Owens; Andy Bryans, Michael Cartmill, Mark McCrea, Mark O’Connor; Callum Smith, Shane Kelly; Dane Fitzpatrick, Danny Kerr, Phil Eadie, James McAllister, Josh Davidson, Dave Cave, Max Porter, Neil Alcorn (capt).

Replacements: Lee Barlow, Ben Halliday, Josh Ferguson, Conor Spence, Nathan Brown, Michael Barker, Josh Pentland.

Division 1B promotion/relegation play-off final: Dolphin v Nenagh Ormond, Irish Independent Park, Saturday, April 29

DIVISION 2A PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SEMI-FINALS:

ARMAGH 20 WANDERERS 15, Palace Grounds (after extra-time)

SUNDAY’S WELL v OLD CRESCENT, Irish Independent Park, Sunday, 2.30pm

Division 2A promotion/relegation play-off final: Sunday’s Well/Old Crescent v Armagh, Saturday, April 29

DIVISION 2B PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SEMI-FINALS:

SLIGO 21 RAINEY OLD BOYS 30, Hamilton Park

BECTIVE RANGERS 15 TULLAMORE 22, Donnybrook

Division 2B promotion/relegation play-off final: Rainey Old Boys v Tullamore, Hatrick Park, Saturday, April 29

ALL-IRELAND PROVINCIAL LEAGUE CHAMPIONSHIP – ROUND 3:

Ballina 38 Malahide 46, Heffernan Park
Omagh 25 Clonmel 13, Thomas Mellon Playing Fields

Round Robin champions/Promoted: Malahide
Division 2C promotion/relegation play-off: Boyne v Omagh, Shamrock Lodge, Saturday, April 29