Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Cork Constitution and Young Munster both gained ground in the top four of Ulster Bank League Division 1A today, while Buccaneers clinched the Division 1B title and promotion with two rounds still to go. Check out all of Saturday’s results below.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, March 25

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

DIVISION 1A:

UCD 3 TERENURE COLLEGE 3, Belfield Bowl
Scorers: UCD: Pen: Matthew Gilsenan
Terenure College: Pen: Jake Swaine

HT: UCD 0 Terenure College 0

UCD: Billy Dardis; Hugo Keenan, Jamie Glynn (capt), Stephen Murphy, Tom Fletcher; Matthew Gilsenan, Nick Peters; Liam Hyland, Gordon Frayne, Andrew Porter, Josh Murphy, Emmet MacMahon, Greg Jones, Will Connors, Peadar Timmins.

Replacements: Michael Moynihan, Robert Byrne, Brian Cawley, Harry McNulty, Gavin Mullin.

TERENURE COLLEGE: Jake Swaine; Marc Hiney, Stephen O’Neill, Robbie Carroll, Sam Coghlan Murray; Mark O’Neill, Kevin O’Neill; Gary Hamilton, Robbie Smyth, Conor McCormack, Mike Murphy, Kyle McCoy (capt), Robert Duke, Harrison Brewer, Eoin Joyce.

Replacements: Tiarnan Creagh, Cian Madden, John Dever, Isaac Boss, Robbie Murphy.

CLONTARF 11 YOUNG MUNSTER 13, Castle Avenue
Scorers: Clontarf: Try: Rob McGrath; Pens: David Joyce 2
Young Munster: Try: Craig O’Hanlon; Con: Alan Tynan; Pen: Alan Tynan; Drop: Alan Tynan

HT: Clontarf 8 Young Munster 7

CLONTARF: Jack Power; Rob Keogh, Michael Browne, Matt D’Arcy, Rob McGrath; David Joyce, Sam Cronin; Vakhtang Abdaladze, Jason Harris-Wright, Royce Burke Flynn, Ben Reilly (capt), James Doyle, Tony Ryan, Karl Moran, Michael Noone.

Replacements: Jonathan Larbey, Adrian D’Arcy, Ivan Soroka, Mark Sutton, Conor O’Brien.

YOUNG MUNSTER: Shane Airey; James O’Connor, Jack Harrington, Cian Bohane, Craig O’Hanlon; Alan Tynan, Rob Guerin; Gavin Ryan, Ger Slattery (capt), Colm Skeehan, Tom Goggin, Alan Kennedy, Elie Mundu, Dan Walsh, Robin Copeland.

Replacements: Mark O’Mara, Alan Ross, David Begley, David O’Mahony, Jack Lyons.

CORK CONSTITUTION 26 GARRYOWEN 20, Temple Hill
Scorers: Cork Constitution: Tries: Conor Kindregan, Max Abbott; Cons: Tomas Quinlan 2; Pens: Tomas Quinlan 4
Garryowen: Tries: Sam Arnold, Liam Coombes, Neil Cronin; Con: Neil Cronin; Pen: Neil Cronin

HT: Cork Constitution 10 Garryowen 12

CORK CONSTITUTION: Shane Daly; Liam O’Connell, Ned Hodson, Niall Kenneally (capt), Rob Jermyn; Tomas Quinlan, Jason Higgins; Liam O’Connor, Max Abbott, Ger Sweeney, Conor Kindregan, Brian Hayes, Graeme Lawler, James Murphy, Luke Cahill.

Replacements: Rory Burke, Gavin Duffy, Cian Barry, John Poland, JJ O’Neill.

GARRYOWEN: Liam Coombes; Steve McMahon, Sam Arnold, Peadar Collins, Hugh O’Brien-Cunningham; Andrew O’Byrne, Neil Cronin (capt); Niall Horan, Eamon Costello, JP Phelan, Sean O’Connor, Barra O’Byrne, Dara Shanahan, Mikey Wilson, Bailey Faloon.

Replacements: Anson Thai­, Mike O’Donnell, Tim Ferguson, Johnny Keane, Jamie Heuston.

DUBLIN UNIVERSITY 24 ST. MARY’S COLLEGE 37, College Park
Scorers: Dublin University: Tries: Penalty try, Bryan Mollen, Colm Hogan, Tim Maupin; Cons: Bryan Mollen 2
St. Mary’s College: Tries: Terry Kennedy, Gus Jones, Kevin Sheahan, Ian O’Neill, Darren Moroney; Cons: Cathal Marsh 2, Ian O’Neill; Pens: Cathal Marsh 2

HT: Dublin University 7 St. Mary’s College 20

DUBLIN UNIVERSITY: Colm Hogan; Tim Maupin, Michael Courtney, Kyle Dixon, Bryan Mollen; James Fennelly, Brian Slater (capt); Eric O’Sullivan, Paddy Finlay, Charlie Connolly, Jack Burke, Raef Tyrrell, Pierce Dargan, Richard Dunne, Tom Ryan.

Replacements: Jack Boland, Tom Collis, Cian O’Dwyer, Roghan Osborne, Michael Silvester.

ST. MARY’S COLLEGE: Terry Kennedy; Mark Fogarty, Ian O’Neill, Darren Moroney, Conor Hogan; Cathal Marsh, Paddy O’Driscoll; Tom O’Reilly, Richard Halpin, Brian McGovern (capt), Ciaran Ruddock, Cathal O’Flaherty, Nick McCarthy, Gus Jones, Kevin Sheahan.

Replacements: Hugo Kean, Cathal Ryan, Jack Dilger, Hugh Kelleher, Paddy Lavelle.

OLD BELVEDERE 15 LANSDOWNE 15, Anglesea Road
Scorers: Old Belvedere: Tries: Sean Coughlan, Daniel Riordan; Con: Willie Staunton; Pen: Willie Staunton
Lansdowne: Tries: John O’Donnell 2, Paul Boyle

HT: Old Belvedere 0 Lansdowne 15

OLD BELVEDERE: Daniel Riordan; Eddie Weaver, John Kennedy (capt), Ben Woods, Sean Coughlan; Paul O’Keefe, Aaron Sheehan; Adam Howard, Ed Rossiter, Daryl Ryan, Jack Kelly, Connor Owende, Karl Miller, Paul Pritchard, Jonathan Slattery.

Replacements: Cathal O’Flynn, Eoin O’Neill, Matt Ritani, Willie Staunton, Ben Butler.

LANSDOWNE: Eamonn Mills; Daniel McEvoy, John O’Donnell, Mark Roche, Marc O’Keefe; Charlie McMickan, Matthew D’Arcy; Jacob Walshe, Tyrone Moran, Ian Prendiville (capt), Josh O’Rourke, Stephen Gardiner, Joe McSwiney, Charlie Butterworth, Paul Boyle.

Replacements: Tadgh McElroy, Ntinga Mpiko, Barry Fitzgerald, Alan Bennie, Fergal Cleary.

DIVISION 1B:

BALLYMENA 24 UCC 26, Eaton Park
Scorers: Ballymena: Tries: Mark Best, Chris Cundell, David Whann; Cons: Ritchie McMaster 3; Drop: Glenn Baillie
UCC: Tries: Paul Kiernan 2, Kevin Slater, Charlie O’Regan; Cons: Kevin O’Keeffe 3

HT: Ballymena 14 UCC 12

BALLYMENA: Rodger McBurney; Jonny Rossborough, Mark Best, Glenn Baillie, Matthew Norris; Ritchie McMaster, John Creighton; Andrew Ferguson, Adam McBurney, Chris Cundell, David Whann, Mark Foster, Stephen Mulholland, Conall Boomer, Adrian Hamilton.

Replacements: Adrian Kirkpatrick, Andrew Cundell, Dominic Gallagher, David Shanahan, Josh McIIroy.

UCC: Richie Walsh; Kevin O’Keeffe, Kevin Slater (capt), Paul Kiernan, James Kiernan; Tom Kiersey, Charlie O’Regan; Shane O’Hanlon, Tadgh McCarthy, Rob O’Donovan, Ben Mitchell, Darragh Moloney, Conor Barry, Cathal Gallagher, Paul Derham.

Replacements: Peter McCabe, James Kendrick, Daire Feeney, Eddie Earle, Chris McAuliffe.

BUCCANEERS 30 NAAS 23, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Jordan Conroy 3; Cons: Alan Gaughan 3; Pens: Alan Gaughan 3
Naas: Tries: Peter Osborne, David Benn, Paulie Tolofua; Con: Peter Osborne; Pens: Peter Osborne 2

HT: Buccaneers 20 Naas 8

BUCCANEERS: Shane Layden; Eoghan o’Reilly, Eoin Griffin, Mata Fifita, Jordan Conroy; Alan Gaughan, Conor McKeon; Jamie Dever, John Sutton, Martin Staunton, Daniel Qualter, Simon Meagher, Stephen McVeigh, Rory Moloney, Kolo Kiripati (capt).

Replacements: Ryan O’Meara, Rory Grenham, Ruairi Byrne, Frankie Hopkins, Shane O’Leary.

NAAS: Peter Osborne; Fionn Carr, Johne Murphy, Henry Bryce, Peter Howard; Ben Swindlehurst, Max Whittingham; Adam Coyle, Graham Reynolds, Jason Harney, Paul Monahan, David Benn, Andrew Kearney, Will O’Brien (capt), Paulie Tolofua.

Replacements: Warren Larkin, Conor Doyle, Eoin Walsh, Michael Skelton, Rob O’Connor.

GALWEGIANS 23 DOLPHIN 29, Crowley Park
Scorers: Galwegians: Tries: Eoghan Masterson, Brian Murphy; Cons: Morgan Codyre 2; Pens: Morgan Codyre 3
Dolphin: Tries: Gerry Ryan, Cian McGovern; Cons: Barry Keeshan 2; Pens: Barry Keeshan 5

HT: Galwegians 10 Dolphin 19

GALWEGIANS: Aidan Moynihan; Ciaran Gaffney, Rory Parata, Brian Murphy (capt), Alan McMahon; Morgan Codyre, Barry Lee; Paddy Curran, John Moloney, Jason East, Anthony Ryan, Peter Claffey, Marc Kelly, Josh Pim, Eoghan Masterson.

Replacements: David O’Connor, Martin Fox, Eoin Tarmey, Conor Lowndes, Dave Clarke.

DOLPHIN: Timmy Phelan; Gerry Ryan, Cian McGovern, Ian O’Donoghue, Will Hanly; Barry Keeshan (capt), Daryl Foley; James Rochford, Liam Walsh, Brian Scott, Dave O’Mahony, Rob O’Herlihy, Barry Fitzgerald, Kevin Allen, Ryan Murphy.

Replacements: Anthony Mason, John Fitzgerald, John Madigan, Cillian Monahan, Karl Keogh.

OLD WESLEY 31 UL BOHEMIANS 27, Donnybrook
Scorers: Old Wesley: Tries: Michael Dunleavy, Tim Clifford, Rory Stynes, David Poff; Cons: Tim Clifford 4; Pen: Tim Clifford
UL Bohemians: Tries: Harry Fleming, Robbie Bourke, Noel Kinnane; Cons: James Lennon 3; Pens: James Lennon 2

HT: Old Wesley 21 UL Bohemians 21

OLD WESLEY: Rory Stynes; Brendan Monahan, David Poff, Ger Finucane, Paul Harte; Tim Clifford, Adam Griggs; Ken Knaggs, Conor Maguire, James Burton, Michael Dunleavy, Iain McGann (capt), Josh Hinde, Stephen Boyle, Mark Rowley.

Replacements: David Rowley, David Henshaw, Darren Horan, Isaac Leota, Alan Large.

UL BOHEMIANS: Joe Murray; Colin Ryan, Finbar Aherne, Harry Fleming, Jamie McNamara; Robbie Bourke, James Lennon; Padraig Nesbitt, Joe Bennett, Mike Lynch, Ed Kelly, Daragh Frawley, Noel Kinnane, Ian Condell (capt), Brian Walsh.

Replacements: Peter King, James Ryan, Craig Trimble, Cian Aherne, Robert Hennessy.

SHANNON 30 BALLYNAHINCH 14, Thomond Park back pitch
Scorers: Shannon: Tries: Greg O’Shea, Conor Glynn, John Foley; Cons: Conor Fitzgerald 3; Pens: Conor Fitzgerald 3
Ballynahinch: Try: Davy Nicholson; Pens: Justin Rea 3

HT: Shannon 20 Ballynahinch 11

SHANNON: Stephen Fitzgerald; Greg O’Shea, Robbie Deegan, Will Leonard, Nathan Randles; Conor Fitzgerald, Keith Kavanagh; Conor Glynn, Duncan Casey, John Andress, Riley Winter, Luke Moylan, Lee Nicholas (capt), Niall Mulcahy, John Foley.

Replacements: Jordan Prenderville, Tony Cusack, James Vaughan, Jack Stafford, Luke O’Dea.

BALLYNAHINCH: David Busby; Davy Nicholson, Jordan Grattan, Justin Rea, Aaron Cairns; Peter Nelson, Blane McIlroy; Jonny Blair, Andrew Harper, Craig Trenier, John Donnan, James Simpson, Callum Irvine, David McGuigan, Michael Graham (capt).

Replacements: Stuart Orr, Ben Pentland, Brian Howard, Paddy Wright, Ross Carlisle.

DIVISION 2A:

Blackrock College 20 Banbridge 25, Stradbrook
Corinthians 24 Cashel 13, Corinthian Park
Malone 21 Queen’s University 18, Gibson Park
Nenagh Ormond 36 Highfield 24, New Ormond Park
Sunday’s Well 32 Belfast Harlequins 17, Irish Independent Park

DIVISION 2B:

Skerries 7 MU Barnhall 14, Holmpatrick (played on Friday)
Armagh 24 Dungannon 16, Palace Grounds
Greystones 34 Bective Rangers 28, Dr. Hickey Park
Thomond 14 City of Derry 27, Liam Fitzgerald Park
Wanderers 19 Old Crescent 9, Aviva Stadium back pitch

DIVISION 2C:

Tullamore 18 Navan 22, Spollanstown (played on Friday)
Boyne 24 Bangor 10, Shamrock Lodge
Bruff 16 Seapoint 26, Kilballyowen Park
Kanturk 13 Sligo 27, Knocknacolan
Rainey Old Boys 42 Midleton 26, Hatrick Park