Jump to main content

Menu

IRFU Referee Appointments For This Weekend

IRFU Referee Appointments For This Weekend

There are IRFU referees in action in the GUINNESS PRO12, the Rugby Championship and the Ulster Bank League this weekend.
 

Tonight in the GUINNESS PRO12, Gary Conway is the man in the middle for the interprovincial derby between Connacht and Ulster at the Sportsground. Conway will be assisted by Dudley Phillips and Leo Colgan, and Peter Fitzgibbon will be the TMO.
 
There are two ‘Friday Night Lights’ games in the Ulster Bank League, with Andrew Brace refereeing the Division 1A game between Old Belvedere and Terenure College, while Dermot Blake will referee the Division 2B local derby between Wanderers and Bective Rangers.
 
On Saturday, John Lacey and George Clancy will again be assistant referees in the Rugby Championship, as they assist France’s Jerome Garces when South Africa welcome New Zealand to Durban.
 
In the PRO12, David Wilkinson will whistle the interprovincial game at the Aviva Stadium where Leinster host Munster. Wilkinson will have Stuart Gaffikin and Richard Kerr on the touchlines to assist him and Simon McDowell will act as TMO.
 
Later that evening, Leinster ‘A’ will play Ulster ‘A’ at Donnybrook and this game will be refereed by Jonny Erskine. The Ulster Bank League will also have action across the country in all five divisions.

IRFU REFEREE APPOINTMENTS – OCTOBER 7-8:

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

Friday, October 7 –

GUINNESS PRO12
Connacht v Ulster – Gary Conway (Referee), Dudley Phillips (AR1), Leo Colgan (AR2), Peter Fitzgibbon (TMO)
 
Ulster Bank League Div 1A
Old Belvedere v Terenure College – Andrew Brace (Referee)
 
Ulster Bank League Div 2B
Wanderers v Bective Rangers – Dermot Blake (Referee)

Saturday, October 8 –
 
The Rugby Championship
South Africa v New Zealand – John Lacey (AR1), George Clancy (AR2)
 
GUINNESS PRO12
Leinster v Munster – David Wilkinson (Referee), Stuart Gaffikin (AR1), Richard Kerr (AR2), Simon McDowell (TMO)
 
Ulster Bank League Div 1A
Dublin University v Young Munster – Dudley Phillips (Referee)
Clontarf v Garryowen – Frank Murphy (Referee)
UCD v St. Mary’s College – Nigel Correll (Referee)
Cork Con v Lansdowne – Sam Grove-White (SRU Referee)
 
Ulster Bank League Div 1B
Galwegians v UL Bohemians – Leo Colgan (Referee)
Old Wesley v Ballynahinch – Elia Rizzo (FIR Referee)
Ballymena v Dolphin – Brian MacNeice (Referee)
Buccaneers v UCC – Mark Patton (Referee)
 
Ulster Bank League Div 2A
Nenagh Ormond v Queen’s University – Helen O’Reilly (Referee)
Malone v Banbridge – Jonathan Peak (Referee)
Corinthians v Highfield – Joy Neville (Referee)
Blackrock College v Belfast Harlequins – Shane Kierans (Referee)
Sunday’s Well v Cashel – Stuart Douglas (Referee)
 
Ulster Bank League Div 2B
Thomond v Dungannon – David Horner (Referee)
Armagh v MU Barnhall – Tim Townend (Referee)
Skerries v Old Crescent – Karol Collins (Referee)
Greystones v City of Derry – Richard Horgan (Referee)
 
Ulster Bank League Div 2C
Bruff v Sligo – Cillian Hogan (Referee)
Tullamore v Bangor – Daithi Flood (Referee)
Kanturk v Navan – Dan Carson (Referee)
Boyne v Midelton – Rob Watson (Referee)
Rainey Old Boys v Seapoint – Robert O’Sullivan (Referee)
 
‘A’ Interprovincial Match
Leinster ‘A’ v Ulster ‘A’ – Jonny Erskine (Referee)