Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

There were twists and turns aplenty during a memorable final round in Divisions 1A and 1B of the Ulster Bank League this afternoon, as the match-ups in the top flight semi-finals and relegation/promotion play-offs were confirmed.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, April 16

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

DIVISION 1A:

BALLYNAHINCH 59 GARRYOWEN 5, Ballymacarn Park
Scorers: Ballynahinch: Tries: Aaron Cairns 2, Lorcan Dow, Penalty try, Jonny Simpson, Craig Trenier, Sam Windsor, Zack McCall, Davy Nicholson; Cons: Chris Quinn 7
Garryowen: Try: James McInerney

HT: Ballynahinch 14 Garryowen 0

BALLYNAHINCH: Justin Rea; David Busby, Robin Harte, Jordan Grattan, Chris Quinn; Sam Windsor, Aaron Cairns; Jonny Simpson, Jonny Murphy, Craig Trenier, John Donnan, James Simpson, Conor Joyce, Paul Pritchard (capt), Mike Graham.

Replacements: Jonny Blair, Zack McCall, Lorcan Dow, James McBriar, Davy Nicholson.

GARRYOWEN: Alex Wootton; Steve McMahon, David Johnston, Andrew O’Byrne, James McInerney; Jamie Gavin, Ronan O’Halloran; Barry McNamara, Caolan Moloney, JP Phelan, Paul McCarroll, Dave Sherry, Johnny Keane, Conor Oliver, Josh Hrstich (capt).

Replacements: Daragh Joyce, Michael O’Donnell, Aaron McCloskey, Ben Rowley, Joey Purcell.

CLONTARF 25 UCD 12, Castle Avenue
Scorers: Clontarf: Tries: Evan Ryan, Mick McGrath, Neil Reilly; Cons: Rob Keogh 2; Pens: Rob Keogh 2
UCD: Tries: Peadar Timmins 2; Con: Liam Bourke

HT: Clontarf 5 UCD 0

CLONTARF: Rob Keogh; Rob McGrath, Conor O’Brien, Evan Ryan, Mick McGrath; David Joyce, Peter du Toit; Ivan Soroka, Bryan Byrne, Vakhtang Abdaladze, Tom Byrne, Eoghan Browne, Michael Noone, Karl Moran, Anthony Ryan.

Replacements: Turlough Considine, Neil Reilly, Ian Hirst, Dermot O’Meara, Michael Brown.

UCD: Billy Dardis; Adam Byrne, Jamie Glynn, Bobby Holland, Barry Daly; Liam Bourke, Nick McCarthy; Andrew Porter, Sean McNulty, Jeremy Loughman, Brian Cawley, Emmet MacMahon (capt), Donagh Lawler, Will Connors, Peadar Timmins.

Replacements: Liam Hyland, Gordon Frayne, Jack Dwan, Tom Fletcher, Harry McNulty.

CORK CONSTITUTION 26 GALWEGIANS 16, Temple Hill
Scorers: Cork Constitution: Tries: James Ryan, Max Abbott, Niall Kenneally, Aaron Spring; Cons: Tomas Quinlan 3
Galwegians: Try: Cormac Brennan; Con: Aidan Moynihan; Pens: Aidan Moynihan 3

HT: Cork Constitution 5 Galwegians 9

CORK CONSTITUTION: Tomas Quinlan; Aaron Spring, Ned Hodson, Niall Kenneally, Rob Jermyn; Darragh Lyons, Ryan Foley; Liam O’Connor, Max Abbott, Rory Burke, Conor Kindregan, Brian Hayes, Graeme Lawler, James Ryan (capt), Luke Cahill.

Replacements: Brendan Quinlan, Ger Sweeney, James Murphy, John Poland, Shane Daly.

GALWEGIANS: John Cleary; Ed O’Keeffe, Api Pewhairangi, Cormac Brennan, Adam Leavy; Aidan Moynihan, Barry Lee; Ja Naughton (capt), Juan Anaya, Jason East, Marty Cummins, David Nolan, Marc Kelly, Josh Pim, Anthony Ryan.

Replacements: Patrick Curran, Doron McHugh, Matt Towey, Conor Kyne, Alan McMahon.

TERENURE COLLEGE 36 OLD BELVEDERE 14, Lakelands Park
Scorers: Terenure College: Tries: James O’Neill, Robert Duke 2, Jake Swaine 2, Adam Clarkin; Cons: Jake Swaine 3
Old Belvedere: Tries: Daniel Riordan, Andrew Larkin; Cons: Charlie Rock 2

HT: Terenure College 19 Old Belvedere 0

TERENURE COLLEGE: James O’Donoghue; Ian Hanly, Stephen O’Neill, Harrison Brewer, Jake Swaine; James Thornton, Mark Mahony; Kieran Moloney, Rob Smyth, Oisin Heffernan, Cathal Deans, Michael Melia, Robert Duke, James O’Neill (capt), Niall O’Sullivan.

Replacements: Adam Clarkin, Gary Hamilton, Kevin O’Dwyer, Mark O’Neill, Matthew Byrne.

OLD BELVEDERE: Shane McDonald; Andrew Larkin, John Kennedy, Kevin Barden, Simon Killeen; Daniel Riordan, Charlie Rock; Adam Howard, Ed Rossiter, Declan Lavery, Connor Owende, Jack Kelly, Michael Oyuga, Kieran O’Gorman, Jonathan Slattery (capt).

Replacements: Cathal O’Flynn, Darrell Ryan, Max Ludwig, Mark Corballis, Colm Noonan.

YOUNG MUNSTER 22 LANSDOWNE 3, Tom Clifford Park
Scorers: Young Munster: Tries: Dan Goggin, Jack Harrington, Gearoid Lyons; Cons: Gearoid Lyons 2; Pen: Gearoid Lyons
Lansdowne: Pen: Scott Deasy

HT: Young Munster 10 Lansdowne 3

YOUNG MUNSTER: Craig O’Hanlon; Jack Harrington, Dan Goggin, Gearoid Lyons, Darragh O’Neill; Rob Guerin, Abrie Griesel; David Begley, Ger Slattery (capt), Evan Ryan, Tom Goggin, Sean Duggan, Sean Rennison, Diarmaid Dee, Ben Kilkenny.

Replacements: Peter Meyer, Ben Betts, Michael Madden, Alan Ross, Mark Doyle.

LANSDOWNE: Ian Fitzpatrick; Eoghan Quinn, Mark Roche, Tom Daly, Finn Gormley; Scott Deasy (capt), Matthew D’Arcy; Ian Prendiville, Jack McKenna, Martin Moore, Josh O’Rourke, Philip Donnellan, James Ryan, Charlie Butterworth, Max Deegan.

Replacements: Jack Barry, Tadgh Mc Elroy, Ross Deacon, Ronan O’Farrell, Cillian Barrett.

Div 1A Semi-Finals: Clontarf (1st) v UCD (4th), Cork Constitution (2nd) v Young Munster (3rd) – Saturday, April 23

Div 1A Relegation/Promotion Play-Offs: Ballynahinch (9th, Div 1A) v Buccaneers (4th, Div 1B), Dublin University (2nd, Div 1B) v Ballymena (3rd, Div 1B) – Saturday, April 23; Winners play each other to decide final Div 1A team for next season

Relegated: Galwegians

DIVISION 1B:

BELFAST HARLEQUINS 36 BALLYMENA 26, Deramore Park
Scorers: Belfast Harlequins: Tries: Peter Dunlop, Mark Glover, Callum Leckey, Ollie Loughead, David McMaster, Penalty try; Cons: Mark Best 3
Ballymena: Tries: James Beattie, Callum Patterson, Bryan Young, Penalty try; Cons: Ritchie McMaster 3

HT: Belfast Harlequins 12 Ballymena 5

BELFAST HARLEQUINS: Mark Glover; David McMaster, Jack Newman, Mark Best, Peter Dunlop; Rory Blake-Knox, Connor Young; Oliver McCollum, Steve Weir, Mark McGrath, Callum Leckey, Neil McComb (capt), Frankie Taggart, Ollie Loughead, Ben Alexander.

Replacements: Neil Montgomery, Peter Cooper, Conall Boomer, Danny Annett, Tim Emerson.

BALLYMENA: Rodger McBurney; Jordan Foster, Callum Patterson, Martin Irwin (capt), James Beattie; Ritchie McMaster, David Shanahan; Michael Lagan, John Andrew, Chris Cundell, David Whann, Mark Foster, Oliver Miller, Dominic Gallagher, Stephen Mulholland.

Replacements: Bryan Young, Adam McBurney, Willie McKay, Andrew Magrath, Glen Baillie.

DOLPHIN 29 ST. MARY’S COLLEGE 8, Irish Independent Park
Scorers: Dolphin: Tries: Rob O’Sullivan, Ryan Murphy; Cons: Barry Keeshan 2; Pen: Barry Keeshan 4; Drop: Barry Keeshan
St. Mary’s College: Try: Richie Sweeney; Pen: Sean Kearns

HT: Dolphin 20 St. Mary’s College 3

DOLPHIN: Rob O’Sullivan; Rob Reardon, Cian Bohane, Cian McGovern, Will Hanly; Barry Keeshan, Daryl Foley; Peter McCabe, Anthony Mason, Brian Scott, Chris Rowe (capt), Rob O’Herlihy, Ryan Murphy, Kevin Allen, John Fitzgerald.

Replacements (from): John Leahy, Ken O’Halloran, Kevin O’Leary, Caolan O’Flynn, David O’Mahony, Barry Fitzgerald, Diarmuid Keogh, Killian O’Keeffe, David Griffin.

ST. MARY’S COLLEGE: Terry Kennedy; Conor Toolan, Marcus O’Driscoll, Conor Gilsenan, Ian O’Neill; Sean Kearns, Robbie Glynn; Tom O’Reilly, Hugo Kean, Emmet Ferron, Ciaran Ruddock, Stephen Bradshaw, Ian Cullinane, David Aspil, Mark Fallon.

Replacements: Stephen O’Brien, Brian McGovern, Richie Sweeney, Hugh Kelliher, Matthew Timmons.

DUBLIN UNIVERSITY 55 BLACKROCK COLLEGE 21, College Park
Scorers: Dublin University: Tries: Nick McCarthy, Colm Hogan 2, Penalty try, Jack McDermott, Tom Collis, Brian Mollen; Cons: Jack McDermott 4; Pens: Jack McDermott 4
Blackrock College: Tries: Conor Kilcoyne, Sean Coughlan, Hugo Godson Treacy; Pens: Jack O’Carroll 2

HT: Dublin University 17 Blackrock College 6

DUBLIN UNIVERSITY: Colm Hogan; Tim Maupin, Michael Courtney, Paddy Lavelle, Brian Mollen; Jack McDermott, Angus Lloyd; James Bollard, Matt McCann, Andy Keating, Jack Burke, Cian O’Dwyer, Nick McCarthy (capt), Brian du Toit, Tom Ryan.

Replacements: Warren Larkin, Tom Collis, Conor Gleeson, Brian Slater, Conor Kearns.

BLACKROCK COLLEGE: David Scott-Lennon; David Rowan, Hugo Godson Treacy, Sean Coughlan, Dave Moore; Peter Quirke, Jack O’Carroll; Mark O’Brien, Conor Kilcoyne, Cian Carroll, Cillian Duff, Owen Cullen, Peter McCague, Sam Cooke, Gary Fenn.

Replacements: Tom Cooke, James Harrison., Joe Scott-Lennon, Luke Hickey, Jan-Simon Byrne.

OLD WESLEY 23 UL BOHEMIANS 24, Donnybrook
Scorers: Old Wesley: Tries: Ian Cassidy, Paul Harte; Cons: Barry McLaughlin 2; Pens: Barry McLaughlin 3
UL Bohemians: Tries: Rory White, Philip Poillot; Con: Rick McKenna; Pens: Rick McKenna 4

HT: Old Wesley 3 UL Bohemians 13

OLD WESLEY: Rory Stynes; Barry McLaughlin, Billy Ngawini, Ger Finucane, Paul Harte; Alan Large, Ian Cassidy (capt); David Henshaw, David Rowley, James Burton, Michael Dunleavy, Iain McGann, Darren Horan, Stephen Boyle, Mark Rowley.

Replacements: Martin Gately, Craig Telford, Adam Kennedy, Billy Henshaw, Rory Kerins.

UL BOHEMIANS: Robbie Bourke; Harry Fleming, Rory White, Darren Moroney, Cian Aherne; Rick McKenna, Cathal Sheridan; Philip Poillot, Joe Bennett, Michael Lynch, Noel Kinane, Daragh Frawley, James Ryan, Ian Condell (capt), Brian Walsh.

Replacements: Joe Moloney, Jack Codyre, Alan Rossiter, Harry Fleming, Peter King.

SHANNON 23 BUCCANEERS 12, Thomond Park back pitch
Scorers: Shannon: Tries: Frank Bradshaw-Ryan, Greg O’Shea, Shane Mullally; Con: Tadhg Bennett; Pen: Tadhg Bennett; Drop: Tadhg Bennett
Buccaneers: Tries: Conor Lowndes, Kolo Kiripati; Con: Conor McKeon

HT: Shannon 6 Buccaneers 5

SHANNON: Stephen Fitzgerald; Richie Mullane, Shane Mullally, Robbie Deegan, Greg O’Shea; Tadhg Bennett, David O’Donovan; Conor Glynn, Simon Malone, Tony Cusack, Frank Bradshaw-Ryan, Lee Nicholas (capt), Ollie Lyons, James Vaughan, Brian Downey.

Replacements: Jordan Prenderville, Jack O’Halloran, Kelvin Brown, Ronan McKenna, Will Leonard.

BUCCANEERS: Callum Boland; Rory O’Connor, Conor Finn, Ben Carty, Eoghan O’Reilly; Conor McKeon, Conor Lowndes; Martin Staunton (capt), Shane Delahunt, Saba Meunargia, Cian Romaine, Daniel Qualter, Evan Galvin, Rory Moloney, Kolo Kiripati.

Replacements: Jacob Walshe, Garreth Halligan, Ruairi Byrne, Graham Lynch, Alex Hayman.

Champions/Promoted: St. Mary’s College

Div 1A Relegation/Promotion Play-Offs: Ballynahinch (9th, Div 1A) v Buccaneers (4th, Div 1B), Dublin University (2nd, Div 1B) v Ballymena (3rd, Div 1B) – Saturday, April 23; Winners play each other to decide final Div 1A team for next season

Div 1B Relegation/Promotion Play-Offs: Blackrock College (9th, Div 1B) v Cashel (4th, Div 2A), Banbridge (2nd, Div 2A) v UCC (3rd, Div 2A) – Saturday, April 23; Winners play each other to decide final Div 1B team for next season

Relegated: Belfast Harlequins

DIVISION 2A RELEGATION/PROMOTION PLAY-OFFS:

City of Derry 10 Sunday’s Well 21, Judge’s Road
Skerries 30 Greystones 32, Holmpatrick

DIVISION 2B RELEGATION/PROMOTION PLAY-OFFS:

Rainey Old Boys 24 Wanderers 28, Hatrick Park
Tullamore 23 Bruff 21, Spollanstown

PROVINCIAL QUALIFYING LEAGUE – ROUND ROBIN SERIES:

Clonmel 7 Enniscorthy 22, Ard na Gaoithe