Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

It was an action-packed Saturday on the domestic club scene as UCD and St. Mary’s College maintained their table-topping form in Divisions 1A and 1B, and Enniscorthy won the Ulster Bank Junior Cup for the second time in three years.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, February 6

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 0876445950. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article

DIVISION 1A:

BALLYNAHINCH 3 CORK CONSTITUTION 36, Ballymacarn Park
Scorers: Ballynahinch: Pen: Chris Quinn
Cork Constitution: Tries: James Ryan, James Murphy, Max Abbott, Conor Kindregan, Jason Higgins; Cons: Darragh Lyons 4; Pen: Darragh Lyons

HT: Ballynahinch 0 Cork Constitution 17

BALLYNAHINCH: Manihera Eden; David Busby, Will Stewart, Jordan Grattan, Chris Quinn; Sam Windsor, Aaron Cairns; Jonny Blair, Jonny Murphy, Craig Trenier, John Donnan, James Simpson, Jonny Madden, Paul Pritchard (capt), David McGuigan.

Replacements: Matthew Nelson, Conor Joyce, Lorcan Dow, David McIlwaine, Justin Rea.

CORK CONSTITUTION: Tomas Quinlan; Liam O’Connell, Ned Hodson, Niall Kenneally, Rob Jermyn; Darragh Lyons, Ryan Foley; Gavin Duffy, Max Abbott, Ger Sweeney, Conor Kindregan, Cathal O’Flaherty, Graeme Lawler, James Murphy, James Ryan (capt).

Replacements: Brendan Quinlan, Liam O’Connor, Brian Hayes, JJ O’Nell, Jason Higgins.

GARRYOWEN 16 LANSDOWNE 16, Dooradoyle
Scorers: Garryowen: Tries: James McInerney, Conor Oliver; Pens: Neil Cronin 2
Lansdowne: Try: Penalty try; Con: Scott Deasy; Pens: Scott Deasy 3

HT: Garryowen 13 Lansdowne 13

GARRYOWEN: Alex Wootton; Hugh O’Brien Cunningham, David Johnston, Joey Purcell, James McInerney; Andrew O’Byrne, Neil Cronin; Barry McNamara, Liam Cronin, Ben Rowley, Aaron McCloskey, Paul McCarroll, Dave Sherry, Conor Oliver, Josh Hrstich (capt).

Replacements: Caolan Moloney, JP Cooney, Michael O’Donnell, Johnny Keane, Ronan O’Halloran.

LANSDOWNE: Eamonn Mills; Cian Kelleher, Foster Horan, Mark Roche, Ian Fitzpatrick; Scott Deasy (capt), Adam Griggs; Jack Barry, Jack McKenna, Ian Prendiville, Josh O’Rourke, Philip Donnellan, Joe O’Brien, Charlie Butterworth, Ross Deacon.

Replacements: Tadgh McElroy, Ntinga Mpiko, Tadhg Beirne, Matthew D’Arcy, Tom Kiersey.

OLD BELVEDERE 11 YOUNG MUNSTER 14, Anglesea Road
Scorers: Old Belvedere: Try: Connor Owende; Pens: Shane McDonald 2
Young Munster: Try: Abrie Griesel; Pens: Gearoid Lyons 3

HT: Old Belvedere 8 Young Munster 11

OLD BELVEDERE: Daniel Riordan; Shane McDonald, John Kennedy, Aidan Wynne, Simon Kileen; Steve Crosbie, Aaron Sheehan; Adam Howard, Ed Rossiter, Declan Lavery, Connor Owende, Jack Kelly, Karl Miller, Michael Oyuga, Jonathan Slattery (capt).

Replacements: Cathal O’Flynn, Darrell Ryan, Max Ludwig, Willie Staunton, Charlie Rock.

YOUNG MUNSTER: David O’Mahony; Jack Harrington, Dan Goggin, Diarmaid McCarthy, Michael Vaughan; Gearoid Lyons, Abrie Griesel; David Begley, Ger Slattery (capt), Evan Ryan, Tom Goggin, Sean Duggan, Darren Ryan, Diarmaid Dee, Ben Kilkenny.

Replacements: Peter Meyer, Paul Allen, Ben Betts, Michael Madden, Darren Gallagher, Cian Clohessy.

UCD 33 GALWEGIANS 15, Belfield Bowl
Scorers: UCD: Tries: Jamie Glynn, Tom Fletcher, Charlie Cregan, Conall Doherty; Cons: Billy Dardis 2; Pens: Billy Dardis 3
Galwegians: Tries: John Cleary, Ed O’Keeffe, Marc Kelly

HT: UCD 13 Galwegians 10

UCD: Billy Dardis; Tom Fletcher, Stephen Murphy (capt), Conall Doherty, Barry Daly; Bobby Holland, Nick McCarthy; Jeremy Loughman, Sean Mc Nulty, Liam Hyland, Brian Cawley, Emmet MacMahon, Greg Jones, Mark McGroarty, Peadar Timmins.

Replacements: Gordon Frayne, Robert Byrne, Charlie Cregan, Jamie Glynn, Liam Bourke.

GALWEGIANS: John Cleary; Alan McMahon, Brian Murphy, Shane O’Leary, Ed O’Keeffe; Aidan Moynihan, Barry Lee; Ja Naughton (capt), Jack Dinneen, Doron McHugh, David Nolan, Anthony Ryan, Matt Towey, Josh Pim, Marc Kelly.

Replacements: Jason East, David O’Connor, Paul O’Donnell, Ronan Moore, Michael O’Hare, Cormac Brennan.

CLONTARF 18 TERENURE COLLEGE 14, Castle Avenue (played on Friday)
Scorers: Clontarf: Tries: Aaron Dundon, Matt D’Arcy; Con: Joey Carbery; Pens: Joey Carbery 2
Terenure College: Tries: James O’Donoghue, Mike Murphy; Cons: Jake Swaine 2

HT: Clontarf 3 Terenure College 7

CLONTARF: Rob Keogh; Rob McGrath, Matt D’Arcy, Evan Ryan, Michael Brown; Joey Carbery, Sam Cronin; Ivan Soroka, Aaron Dundon, Vakhtang Abdaladze, Tom Byrne, Ben Reilly (capt), Michael Noone, Adrian D’Arcy, Anthony Ryan.

Replacements: Jonathan Larbey, Eoghan Browne, Dylan Doyle, Dermot O’Meara, David Joyce.

TERENURE COLLEGE: James O’Donoghue; Jake Swaine, Stephen O’Neill, Harrison Brewer, Harry Moore; James Thornton, Kevin O’Neill; Kieran Moloney, Risteard Byrne, Oisin Heffernan, Mike Murphy, Kevin O’Dwyer, Eoin Joyce, James O’Neill (capt), Michael Melia.

Replacements: Robbie Smyth, Tiarnan Creagh, Robert Duke, Mark O’Neill, Ian Hanly.

DIVISION 1B:

BALLYMENA 12 ST. MARY’S COLLEGE 15, Eaton Park
Scorers: Ballymena: Pens: Ritchie McMaster 3, Andrew Magrath
St. Mary’s College: Tries: Hugo Kean 2; Con: Sean Kearns; Pen: Sean Kearns

HT: Ballymena 6 St. Mary’s College 3

BALLYMENA: Rodger McBurney; James Beattie, Callum Patterson, Martin Irwin, Jordan Foster; Ritchie McMaster, David Shanahan; Andrew Warwick, James Taggart, Chris Cundell, David Whann, Connor Smyth, Mark Foster, Willie McKay, Stephen Mulholland.

Replacements: Michael Lagan, Andrew Ferguson, Dominic Gallagher, Andrew Magrath, Glen Baillie.

ST. MARY’S COLLEGE: Steve Toal-Lennon; Ryan O’Loughlin, Marcus O’Driscoll, Ivan Dineen, Darragh Fanning (capt); Sean Kearns, Dave Fanagan; Tom O’Reilly, Hugo Kean, Brian McGovern, Ciaran Ruddock, David O’Connor, Richie Sweeney, Barry O’Flanagan, Mark Fallon.

Replacements: Michael Elliot-Murray, Emmet Ferron, David Aspil, Robbie Glynn, Conor Toolan, Ian O’Neill, Ian Cullinane.

BELFAST HARLEQUINS 11 DUBLIN UNIVERSITY 22, Deramore Park
Scorers: Belfast Harlequins: Try: Matthew Fisher; Pens: Ben Sloan 2
Dublin University: Tries: Jack Burke, Conor Kearns, Tom Ryan, Jack McDermott; Con: Jack McDermott

HT: Belfast Harlequins 6 Dublin University 10

BELFAST HARLEQUINS: Mark Glover; Rory Blake-Knox, Ben Sloan, Sean Conway, David McMaster; Mark Best, Connor Young; Mark McGrath, Neil Robinson, Paul Greenaway, Callum Leckey, Neil McComb (capt.), Conall Boomer, Ollie Loughead, Matthew Fisher.

Replacements: Mark Foster, Oliver McCollum, Jaz Andress, Ben Alexander, Tim Emerson.

DUBLIN UNIVERSITY: Conor Kearns; Tim Maupin, Michael Courtney, Seb Fromm, Max McFarland; Jack McDermott, Angus Lloyd; Eric O’Sullivan, Paddy Finlay, Andy Keating, Jack Burke, Raef Tyrrell, Nick McCarthy (capt), Brian du Toit, Tom Ryan.

Replacements: Warren Larkin, Fintan Murphy, Conor Gleeson, Brian Slater, Ruadhan Magee.

BUCCANEERS 22 DOLPHIN 32, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Garreth Halligan, Jacob Walshe, Rory O’Connor 2; Con: Alan Gaughan
Dolphin: Tries: Brian Scott, John Fitzgerald, Rory O’Connor 2; Cons: Barry Keeshan 3; Pens: Barry Keeshan 2

HT: Buccaneers 5 Dolphin 20

BUCCANEERS: Darin Claasen; Rory O’Connor, Alex Hayman, Ben Carty, Eoghan O’Reilly; Alan Gaughan, Graham Lynch; Jacob Walshe, Shane Delahunt, Martin Staunton (capt), Michael Mannion, Cian Romaine, Paul Gallogly, Evan Galvin, Kolo Kiripati.

Replacements: Garreth Halligan, Rory Grenham, Ruairi Byrne, Conor Lowndes, Cameron Hertz.

DOLPHIN: Shane McAuliffe; Dave Griffin, Cian McGovern, Cian Bohane, Will Hanly; Barry Keeshan, Daryl Foley; Peter McCabe, Rory O’Connor, Brian Scott, Chris Rowe (capt), Rob O’Herlihy, Ryan Murphy, Kevin Allen, John Fitzgerald.

Replacements: Caolan O’Flynn, Ken O’Halloran, John Leahy, Dave O’Mahony, Barry Fitzgerald, Kevin O’Leary, Diarmuid Keogh.

UL BOHEMIANS 20 BLACKROCK COLLEGE 15, Annacotty
Scorers: UL Bohemians: Tries: Darren Moroney, Rory White; Cons: Rick McKenna 2; Pens: Rick McKenna 2
Blackrock College: Tries: Dave Walsh, Sean Coughlan; Con: Peter Quirke; Pen: Peter Quirke

HT: UL Bohemians 20 Blackrock College 10

UL BOHEMIANS: Alan Rossiter; Colin Ryan, Rory White, Darren Moroney, Jamie McNamara; Rick McKenna, Craig Miller; Philip Poillot, Joe Bennett, Michael Lynch, Noel Kinane, Daragh Frawley, James Ryan, Ian Condell (capt), Brian Walsh.

Replacements: Joe Moloney, Peter King, Jack O’Neill, Keith McManus, Robbie Bourke.

BLACKROCK COLLEGE: Hugo Harbinson; Sean Coughlan, Hugo Godson Treacy, Steve Lawton, Dave Moore; Peter Quirke, Jack O’Carroll; Mikey Russell, Tom Cooke, Mark O’Brien, John Burke, Cillian Duff, Luke Hickey, Sam Cooke, Gary Fenn (capt).

Replacements: Gavin Bolger, James Harrison, Peter McCague, Dave Walsh, Mark Prendergast.

OLD WESLEY 20 SHANNON 18, Donnybrook
Scorers: Old Wesley: Tries: Paul Harte, Iain McGann, Billy Ngawini; Con: Ian Cassidy; Pen: Ian Cassidy
Shannon: Tries: David O’Donovan, Richie Mullane, Shane Airey; Pen: Shane Airey

HT: Old Wesley 5 Shannon 8

OLD WESLEY: Rory Stynes; James Nolan, Billy Ngawini, Ger Finucane, Paul Harte; Adam Kennedy, Ian Cassidy (capt); David Henshaw, David Rowley, James Burton, Josh Hinde, Iain McGann, Darren Horan, Stephen Boyle, Mark Rowley.

Replacements: Oltian Dervishi, Craig Telford, Rory Kerins, Billy Henshaw, Barry McLaughlin.

SHANNON: Ronan McKenna; Richie Mullane, Robbie Deegan, Will Leonard, David O’Donovan; Shane Airey, Dave Evans; Niall Horan, Simon Malone, Tony Cusack, Frank Bradshaw-Ryan, Sean McCarthy, Ollie Lyons, James Vaughan, Lee Nicholas (capt).

Replacements: Luke O’Halloran, Jack O’Halloran, Aaron Broderick, Tadhg Bennett, Shane Mullally.

DIVISION 2A:

Banbridge 26 Skerries 17, Rifle Park
Cashel 18 UCC 13, Spafield
Corinthians 10 Nenagh Ormond 26, Corinthian Park
Queen’s University 0 Naas 17, Dub Lane
Thomond 14 Malone 27, Liam Fitzgerald Park

DIVISION 2B:

City of Derry 7 Dungannon 9, Judge’s Road
Highfield 13 Greystones 14, Woodleigh Park
MU Barnhall 10 Sunday’s Well 20, Parsonstown
Rainey Old Boys 21 Armagh 10, Hatrick Park
Bective Rangers v Seapoint, Donnybrook (match postponed)

DIVISION 2C:

Bruff 24 Boyne 5, Kilballyowen Park
Navan 25 Dundalk 9, Balreask Old
Old Crescent 52 Midleton 19, Rosbrien
Sligo 3 Wanderers 3, Hamilton Park
Tullamore 29 Kanturk 5, Spollanstown

ULSTER BANK JUNIOR CUP FINAL:

Enniscorthy 23 Instonians 7, Ashbourne RFC