Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Josh Glynn kicked seven penalty goals to guide Old Belvedere past Dolphin on a 21-15 scoreline and move them ahead of long-time leaders Clontarf as the Division 1A title race goes down to the final round next weekend.

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, April 12

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 087644595. Search #UBL on Twitter for club updates.

Google Ad Manager – 300×250 – In Article


DIVISION 1A:

BALLYNAHINCH 29 UCD 14, Ballymacarn Park
Scorers: Ballynahinch: Tries: Rodger McBurney, Michael Graham 2, Stuart Morrow; Cons: David McIlwaine 3; Pen: David McIlwaine
UCD: Tries: James Tracy, Alex Kelly; Cons: Niall Earls 2

HT: Ballynahinch 7 UCD 14

OLD BELVEDERE 21 DOLPHIN 15, Anglesea Road
Scorers: Old Belvedere: Pens: Josh Glynn 7
Dolphin: Tries: Niall Scannell, Eoin O’Shaughnessy; Con: Rory Scannell; Pen: Rory Scannell

HT: Old Belvedere 9 Dolphin 10

ST. MARY’S COLLEGE 40 GARRYOWEN 26, Templeville Road
Scorers: St. Mary’s College: Tries: Kevin Sheahan, Marcus O’Driscoll 2, Dylan Fawsitt, Ryan O’Loughlin, Gareth Austen; Cons: Cathal Marsh 5
Garryowen: Tries: JP Cooney, Mark Rowley, Steve McMahon, Neil Cronin; Cons: Andrew O’Byrne 2, Jamie Gavin

HT: St. Mary’s College 12 Garryowen 19

YOUNG MUNSTER 23 CORK CONSTITUTION 24, Tom Clifford Park
Scorers: Young Munster: Tries: Brian Haugh, Kolio Hifo; Cons: Brian Haugh 2; Pens: Brian Haugh 3
Cork Constitution: Tries: James Ryan, Darragh Lyons; Con: Gerry Hurley; Pens: Gerry Hurley 4

HT: Young Munster 13 Cork Constitution 15

LANSDOWNE 34 CLONTARF 27, Aviva Stadium main pitch (played on Friday)
Scorers: Lansdowne: Tries: Peter Dooley, Mark Roche, Adam Boland, Foster Horan; Cons: Scott Deasy 4; Pens: Scott Deasy 2
Clontarf: Tries: Conor O’Keeffe, Max McFarland, Killian Lett; Cons: David Joyce 3; Pens: David Joyce 2

HT: Lansdowne 24 Clontarf 13

Ups And Downs In Ulster Bank League

DIVISION 1B:

SHANNON 7 MALONE 27, Thomond Park, 1pm
Scorers: Shannon: Try: Tadhg Bennett; Con: Rob Guerin
Malone: Tries: Conor Joyce, Neill Alcorn, Peter Henderson 2; Cons: Nathan Brown, Josh Pentland; Pen: Nathan Brown

HT: Shannon 7 Malone 10

BLACKROCK COLLEGE 12 DUBLIN UNIVERSITY 26, Stradbrook
Scorers: Blackrock College: Tries: David Scott-Lennon, Jan-Simon Byrne; Con: Rob Keogh
Dublin University: Tries: Richard Halpin, Brian du Toit, Will Scott, Jack Costigan; Pens: Conor Kearns 2

HT: Blackrock College 0 Dublin University 16

BUCCANEERS 24 UL BOHEMIANS 23, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Kolo Kiripati 2, Shane Layden, Jack Carty; Cons: Jack Carty 2
UL Bohemians: Tries: Robbie Bourke, Jack O’Donoghue, Darren Moroney; Con: Shane Airey; Pen: Shane Airey; Drop: Shane Airey

HT: Buccaneers 17 UL Bohemians 13

CORINTHIANS 13 BELFAST HARLEQUINS 21, Corinthian Park
Scorers: Corinthians: Try: Penalty try; Con: Sean O’Hagan; Pens: Sean O’Hagan 2
Belfast Harlequins: Tries: Rory Scholes, Willie Stewart; Con: Ewan Strang; Pens: Ewan Strang 3

HT: Corinthians 13 Belfast Harlequins 8

DUNGANNON 10 TERENURE COLLEGE 44, Stevenson Park
Scorers: Dungannon: Try: Glen Sinnamon; Con: Peter Nelson; Pen: Peter Nelson
Terenure College: Tries: Kyle McCoy 2, Alex Dunlop 2, Mark O’Neill, Harry Moore, John Bollard, Conor Kelly; Cons: Mark O’Neill 2

HT: Dungannon 10 Terenure College 20

DIVISION 2A:

Ballymena 24 NUIM Barnhall 13, Eaton Park
Banbridge 13 Naas 17, Rifle Park
Cashel 24 Bruff 7, Spafield
Galwegians 50 Rainey Old Boys 3, Crowley Park
Highfield 21 Bective Rangers 17, Woodleigh Park
Queen’s University 34 Old Crescent 5, Dub Lane
Seapoint 15 Old Wesley 10, Kilbogget Park
UCC 17 City of Derry 26, the Mardyke

Division 2A champions: Galwegians

Promoted (two automatic): Galwegians and Ballymena

Division 2A promotion/relegation play-off: Highfield (third-from-bottom in Division 2A) v Thomond (third in Division 2B)

Relegated (two automatic): Bruff and Old Crescent

DIVISION 2B:

Ards 7 Nenagh Ormond 29, Hamilton Park
De La Salle Palmerston 12 Thomond 38, Kirwan Park
Midleton 10 Armagh 12, Towns Park
Richmond 10 Navan 16, Richmond Park
Sligo 13 Skerries 50, Hamilton Park
Sunday’s Well 10 Greystones 24, Musgrave Park
Suttonians 10 Instonians 27, JJ McDowell Memorial Grounds
Tullamore 26 Boyne 7, Spollanstown

Division 2B champions: Nenagh Ormond

Promoted (two automatic): Nenagh Ormond and Skerries

Division 2B promotion/relegation play-off: Instonians (second-from-bottom in Division 2B) v Kanturk (runners-up in Provincial Qualifying League Round Robin series)

Relegated (one automatic): Suttonians

ULSTER BANK LEAGUE QUALIFIERS – ROUND ROBIN SERIES:

Kanturk 18 Clogher Valley 7, Knocknacolan
Wanderers 51 OLBC 7, Aviva Stadium back pitch

Winners/Promoted: Wanderers (will play in Ulster Bank League Division 2B in 2014/15 season)

Runners-up: Kanturk (will play Instonians away in a relegation/promotion play-off on Saturday, April 19)