Jump to main content

Menu

Ulster Bank League: Results Round-Up

Ulster Bank League: Results Round-Up

Clontarf climbed four places in Division 1A of the Ulster Bank League thanks to a stylish 25-point defeat of UL Bohemians, while Malone made it a hat-trick of bonus point wins by blasting Bruff aside at Gibson Park. How did your local team fare?

ULSTER BANK LEAGUE RESULTS: Saturday, October 27

Ulster Bank League Results Service: Send UBL to 51444. To unsubscribe send the word STOP to 087644595. Search #UBL on Twitter for club updates

Google Ad Manager – 300×250 – In Article


DIVISION 1A:

CLONTARF 35 UL BOHEMIANS 10, Castle Avenue
Scorers: Clontarf: Tries: Adrian D’Arcy, Michael McGrath, Timmy McCoy, Evan Ryan; Cons: Richie Lane 3; Pens: Richie Lane 3
UL Bohemians: Tries: Mossy Lawler, Sean Rennison

HT: Clontarf 16 UL Bohemians 10

CORK CONSTITUTION 21 YOUNG MUNSTER 20, Temple Hill
Scorers: Cork Constitution: Tries: Cathal Quinn, Ivan Dineen 2; Cons: Johnny Holland 3
Young Munster: Try: Sean Duggan; Pens: Brian Haugh 5

HT: Cork Constitution 7 Young Munster 8

GARRYOWEN 34 OLD BELVEDERE 15, Dooradoyle
Scorers: Garryowen: Tries: Conan Doyle, Barry O’Mahony 3; Cons: Jamie Gavin 4; Pens: Jamie Gavin 2
Old Belvedere: Tries: Daniel Riordan, Jonathan Slattery; Con: Steve Crosbie; Pen: Steve Crosbie

HT: Garryowen 24 Old Belvedere 3

SHANNON 13 DOLPHIN 31, Coonagh
Scorers: Shannon: Try: James Loxton; Con: Rob Guerin; Pens: Rob Guerin 2
Dolphin: Tries: Penalty try, Rob O’Herlihy, Christy Condon; Cons: Barry Keeshan 2; Pens: Barry Keeshan 3; Drop: Barry Keeshan

HT: Shannon 6 Dolphin 14

ST. MARY’S COLLEGE 9 LANSDOWNE 29, Templeville Road (played on Friday)
Scorers: St. Mary’s College: Pens: Steve Toal-Lennon 2, Gavin Dunne
Lansdowne: Tries: Craig Ronaldson, Cian Aherne 3, Mark Roche; Cons: Craig Ronaldson 2

HT: St. Mary’s College 0 Lansdowne 12

DIVISION 1B:

BELFAST HARLEQUINS 27 BLACKROCK COLLEGE 19, Deramore Park
Scorers: Belfast Harlequins: Tries: Stuart Olding, Mark Best, Richard Macklin; Cons: Michael Heaney 3; Pens: Michael Heaney 2
Blackrock College: Try: Job Langbroek; Con: David Godfrey; Pens: Rob Keogh 3; Drop: David Godfrey

HT: Belfast Harlequins 17 Blackrock College 13

DUBLIN UNIVERSITY 25 BALLYMENA 11, College Park
Scorers: Dublin University: Tries: Warren Larkin, Ariel Robles, Niyi Adeolukan; Cons: Cathal Marsh 2; Pens: Cathal Marsh 2
Ballymena: Try: John Andrew; Pens: Scott Gibson 2

HT: Dublin University 7 Ballymena 3

MALONE 46 BRUFF 3, Gibson Park
Scorers: Malone: Tries: Chris Leathem 2, Michael Barker 3, Robbie Diack; Cons: Niall O’Connor 5; Pens: Niall O’Connor 2
Bruff: Pen: Brian Carroll

HT: Malone 20 Bruff 3

UCD 13 BALLYNAHINCH 24, Belfield
Scorers: UCD: Try: Sam Coghlan Murray; Con: James Thornton; Pens: James Thornton 2
Ballynahinch: Tries: Chris Quinn, Penalty try, Chris Napier; Cons: Chris Quinn 3; Pen: Chris Quinn

HT: UCD 10 Ballynahinch 10

BUCCANEERS 12 DUNGANNON 26, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Callum Boland, David Heffernan; Con: Jack Carty
Dungannon: Tries: Jaryd Bennett, Steven Sinnamon, Glen Sinnamon, Ali Birch; Cons: Jaryd Bennett 3

HT: Buccaneers 7 Dungannon 19

DIVISION 2A:

Banbridge 48 Highfield 19, Rifle Park
City of Derry 34 Old Wesley 29, Judge’s Road
Corinthians 19 Cashel 7, Corinthian Park
Greystones 27 Galwegians 23, Dr. Hickey Park
Midleton 12 Seapoint 15, Towns Park
Old Crescent 31 UCC 49, Rosbrien
Terenure College 57 Queen’s University 25, Lakelands Park
Bective Rangers 17 De La Salle Palmerston 24, Donnybrook (played on Friday)

DIVISION 2B:

Connemara 10 Nenagh Ormond 34, Monastery Field
Instonians 16 Thomond 15, Shaw’s Bridge
NUIM Barnhall 42 Ards 7, Parsonstown
Skerries 19 Naas 22, Holmpatrick
Sligo 0 Armagh 24, Hamilton Park
Sunday’s Well 10 Rainey Old Boys 43, Musgrave Park
Suttonians 31 Clonakilty 25, JJ McDowell Memorial Grounds
Navan 18 Boyne 13, Balreask Old (played on Friday)

ULSTER BANK ALL-IRELAND JUNIOR CUP FIRST ROUND:

Ballina 14 Donaghadee 32, Heffernan Park
Clogher Valley 39 Coolmine 37, the Cran
Crosshaven 16 Monivea 25, Myrtleville Cross
Kanturk 35 Westport 7, Knocknacolon
Newbridge 27 Richmond 21, Rosetown
OLBC 24 Cooke 40, the Sportsground
Skibbereen 10 Enniscorthy 26, the Showgrounds
Tullamore 52 Ballymoney 15, Spollanstown