Home page | Official Irish Rugby

News
AIB LEAGUE RESULTS: Saturday, April 10

DIVISION 1A:

BLACKROCK COLLEGE 36 UL BOHEMIANS 18, Stradbrook
Scorers: Blackrock College: Tries: Kyle Tonetti 2, Andrew Conway, Shane Monahan, Sean Byrne; Cons: Ian Madigan 3, Darragh Fitzpatrick; Pen: Darragh Fitzpatrick
UL Bohemians: Tries: Dave Moloney 2; Con: Fergal Lawlor; Pens: Fergal Lawlor 2

HT: Blackrock College 10 UL Bohemians 8

CLONTARF 24 ST. MARY'S COLLEGE 39, Castle Avenue
Scorers: Clontarf: Tries: Ben Reilly, Henry Bryce, Martin Garvey; Cons: Martin Dufficy 3; Drop: Daragh O'Shea
St. Mary's College: Tries: Damian Hall, Stephen Grissing, Mark Sexton, Philip Brophy, Gavin Dunne; Cons: Gavin Dunne 4; Pens: Gavin Dunne 2

HT: Clontartf 3 St. Mary's College 8

CORK CONSTITUTION 23 DOLPHIN 13, Temple Hill
Scorers: Cork Constitution: Tries: Cronan Healy, Tom Gleeson, Duncan Williams; Con: Daragh Lyons; Pens: Scott Deasy 2
Dolphin: Try: Sam Cronin; Con: Barry Keeshan; Pens: Barry Keeshan 2
HT: Cork Constitution 20 Dolphin 3

SHANNON 8 GARRYOWEN 9, Coonagh
Scorers: Shannon: Try: Paddy Butler; Pen: Mossie Lawlor
Garryowen: Pens: Gerry Hurley 3

HT: Shannon 3 Garryowen 6

Semi-finals - Saturday, April 17: Cork Constitution v Dolphin, Temple Hill; St. Mary's College v Old Belvedere, Templeville Road

Relegated - Clontarf, UL Bohemians

DIVISION 1B:

BALLYNAHINCH 35 BALLYMENA 20, Ballymacarn Park
Scorers: Ballynahinch: Michael Graham 3, Stuart Morrow, David Nicholson; Cons: Ryan Bambry 2; Pens: Ryan Bambry 2
Ballymena: Tries: Tommy Seymour 2; Cons: Rory Drysdale 2; Pens: Rory Drysdale 2

HT: Ballynahinch 18 Ballymena 14

BUCCANEERS 18 YOUNG MUNSTER 8, Dubarry Park
Scorers: Buccaneers: Tries: Paul Harte, Brian Tuohy; Con: Adam Kennedy; Pens: Adam Kennedy 2
Young Munster: Try: Aaron Carroll; Drop: Alan Kingsley

HT: Buccaneers 8 Young Munster 5

DUNGANNON 24 GALWEGIANS 15, Stevenson Park

Scorers: Dungannon: Tries: Glen Telford, Derek Hall, Mark Farquhar; Cons: James Shiells 3; Pen: James Shiells
Galwegians: Tries: Ambrose Conboy 2; Con: Dave Clarke; Pen: Rob O'Beirn

HT: Dungannon 10 Galwegians 15

UCC 3 OLD BELVEDERE 48, the Mardyke
Scorers: UCC: Pen: Brian Derham
Old Belvedere: Tries: Jason Risdon 2, Jonathan Slattery, Leo Auva'a, Max Rantz-McDonald, John Kennedy, Chris Keane; Cons: Andy Dunne 5; Pen: Andy Dunne

HT: UCC 3 Old Belvedere 22

Promoted - Old Belvedere, Young Munster

Relegated - Ballymena, Ballynahinch

DIVISION 2:

Clonakilty 18 Bruff 21, Shannonvale Cross
De La Salle Palmerston 9 Corinthians 31, Kirwan Park
Dublin University 32 Belfast Harlequins 7, College Park
Greystones 13 Bective Rangers 25, Dr. Hickey Park
Highfield 16 Old Crescent 7, Woodleigh Park
Malone 28 Lansdowne 34, Gibson Park
Thomond 35 Terenure College 17, Liam Fitzgerald Park
UCD 16 Old Wesley 29, Belfield

Promoted - Lansdowne, Bruff

Semi-finals - Saturday, April 17: Lansdowne v De La Salle Palmerston, the RDS; Bruff v Terenure College, Kilballyowen Park

Relegated - Highfield, Greystones

DIVISION 3:

Banbridge 27 Navan 21, Rifle Park
Barnhall 10 Queen's University 47, Parsonstown
Connemara 13 Naas 23, Monastery Field
Portadown 47 County Carlow 8, Chambers Park
Rainey Old Boys 18 Ards 14, Hatrick Park
Sunday's Well 32 Instonians 14, Musgrave Park
Suttonians 15 Midleton 16, JJ McDowell Memorial Grounds
Wanderers 21 Nenagh Ormond 23, Merrion Road

Promoted - Queen's University, Midleton

Semi-finals - Saturday, April 17: Queen's University v Banbridge, Dub Lane; Midleton v Nenagh Ormond, Towns Park

Relegated - County Carlow; Promotion/Relegation Play-off - Portadown v runners-up of AIB League Provincial League Play-offs

Fixtures & Events
MonTueWedThuFriSatSun




1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30








20 June 2018
No events scheduled
IRFU Shop

Shop Online

Digital Magazine

Digital Magazine

Sign up now to stay IN TOUCH
Supporters Club

Supporters Club

Join online now!
No ALT tag specified