Jump to main content

Menu

Ireland Age Grade Squads Named For Dublin Training Camps

Ireland Age Grade Squads Named For Dublin Training Camps

The Ireland Under-19, Under-18 Clubs and Under-18 Schools squads, sponsored by PwC, will assemble in Dublin this week for their first training camps of the 2020/21 season.

Coming off the back of the PwC Under-18 and Under-19 Interprovincial Championships, 96 players from the four provinces and the IQ Rugby pathway have been called up to train with the national age grade squads at the Sport Ireland Campus and King’s Hospital.

The Ireland Under-18 Clubs squad, coached by Brendan O’Connor, former Ireland international Kevin Maggs and Daryl Maxwell, assembled in Dublin yesterday to begin preparations for Saturday’s game against Italy at Stadio di Monigo (klick-off 3pm Irish time).

The Ireland Under-19s and Ireland Under-18 Schools will put the building blocks in place for the season ahead when they come together for three-day camps at the Sport Ireland Campus from Wednesday.

Aiden McNulty has been named as head coach of the Ireland Under-19s for the season ahead, with Andrew Browne and Mark Butler also part of the coaching team.

Head coach Paul Barr, meanwhile, will lead the Ireland Under-18 Schools side alongside assistant coach Andi Kyriacou.

Commenting ahead of this week’s camps, Peter Smyth, the IRFU Head of Elite Player Development, said: “The return of the national age grade squads is a real boost to everyone involved with the player pathway.

“Getting the opportunity to develop and assess players over the mid-term period is the first point of our national age grade season plan.

“The excellent work that the schools and clubs undertake are the bedrock of these national programmes.”

Ireland Under-18 Clubs Squad:

Oisin Lynch (Boyne RFC/Leinster)
Sam Green (Malone RFC/Ulster)
Adam Deay (Tullow RFC/Leinster)
Jarlath Gleeson (London Irish/IQ Rugby)
James O’Loughlin (Naas RFC/Leinster)
Niklas Moelders (Wicklow RFC/Leinster)
Donagh McCarrick (Coolmine RFC/Leinster)
Grant Palmer (Wexford Wanderers RFC/Leinster)
Kyle Read (Midleton RFC/Munster)
Tom Larke (Old Wesley RFC/Leinster)
David Donohue (Lansdowne FC/Leinster)
Michael Burnett (City of Armagh RFC/Ulster)
Charlie Sheridan (Naas RFC/Leinster)
Sean Fox (Galway Corinthians RFC/Connacht)
Ethan Graham (Monaghan RFC/Ulster)
Sean Hopkins (Ballina RFC/Connacht)
Niall O’Hanlon (Athy RFC/Leinster)
Charlie Byrne (Buccaneers RFC/Connacht)
Paddy Jones (Sale Sharks/IQ Rugby)
Sean Edogbo (Cobh Pirates RFC/Munster)
Andrew Doyle (Athy RFC/Leinster)
Senan Phelan (St. Mary’s College RFC/Leinster)
Hugh Gavin (Galwegians RFC/Connacht)
Kieran Kennedy (Waterford City RFC/Munster)

Ireland Under-18 Schools Squad:

Tom Stewart (St. Michael’s College/Leinster)
Danny Sheehan (PBC Cork/Munster)
Andrew Sparrow (St. Mary’s College/Leinster)
Joe Hopes (Campbell College Belfast/Ulster)
Evan O’Connell (Castletroy College/Munster)
Dawid Novak (CBC Cork/Munster)
Inigo Cruise O’Brien (Blackrock College/Leinster)
Brian Gleeson (Rockwell College/Munster)
Oliver Coffey (Blackrock College/Leinster)
Jack Murphy (Presentation College Bray/Leinster)
Hugo McLaughlin (Gonzaga College/Leinster)
Luke Kritzinger (Blackrock College/Leinster)
Sam Berman (St. Michael’s College/Leinster)
David Colbert (Gonzaga College/Leinster)
Stephen Kiely (Castletroy College/Munster)
Oran Murphy (London Irish/IQ Rugby)
Flyn Pyper (Presentation College Bray/Leinster)
Flynn Longstaff (Campbell College Belfast/Ulster)
Joseph Coffey (CC Roscrea/Munster)
Michael Colreavy (Blackrock College/Leinster)
Stephen Smyth (Kilkenny College/Leinster)
Kamil Novak (CBC Cork/Munster)
Max Flynn (CC Roscrea/Connacht)
Jake O’Riordan (St. Munchin’s College/Munster)
Sean Naughton (Kilkenny College/Leinster)
Sean Condon (PBC Cork/Munster)
Wilhelm de Klerk (St. Michael’s College/Leinster)
Harry Long (Ardscoil Ris/Munster)
Lukas Kenny (Campbell College Belfast/Ulster)
Ruben Moloney (Blackrock College/Leinster)
Jake Bowden (Methodist College/Ulster)
Ben Howard (St. Michael’s College/Leinster)
Blayze Molloy (Clongowes Wood College/Connacht)
Richard Whelan (CC Roscrea/Leinster)
Ben McFarlane (Methodist College/Ulster)
Finn Tracy (Presentation College Bray/Leinster)

Ireland Under-19 Squad:

George Hadden (Clontarf FC/Leinster)
Gus McCarthy (Blackrock College/Leinster)
Paddy McCarthy (Blackrock College/Leinster)
Patrick Browne (Ballymena RFC/Ulster)
Jim Peters (Clontarf FC/Leinster)
Ruadhan Quinn (Cresent College Comprehensive/Munster)
Peter Hyland (PBC Cork/Munster)
Josh O’Hare (Lansdowne FC/Dundalk RFC/Leinster)
Fintan Gunne (St. Michael’s College/Leinster)
Harry West (King’s Hospital/Connacht)
Rory Telfer (Coleraine GS/Ulster)
John Devine (Ballinasloe RFC/Connacht)
Hugh Cooney (Blackrock College/Leinster)
Conor Oresanya (Harlequins/Leeds Beckett University/IQ Rugby)
Noah Sheridan (Wicklow RFC/Leinster)
Jack Boal (Belfast Harlequins RFC/Ulster)
Tom Barry (Lansdowne FC/Leinster)
Jonathan Flynn (CC Roscrea/Galway Corinthians RFC/Connacht)
Jack Norton (Belfast High School/Ulster)
Max Dunne (Dublin University FC/Leinster)
Daniel Leane (St. Mary’s College RFC/Leinster)
Dan Carroll (St. Michael’s College/Leinster)
George Shaw (Cardiff University/IQ Rugby)
Andrew O’Mahony (UCC/Munster)
Ross McKay (Ballymena RFC/Ulster)
Finn McNulty (Frome RFC/IQ Rugby)
David Dooley (MU Barnhall RFC/Leinster)
Jed Tormey (Belvedere College/Leinster)
Luke Doyle (Shannon RFC/Munster)
Henry Buttimer (Rockwell College/Munster)
Adam Duffy (Lansdowne FC/Leinster)
Conall Henchy (Cresent College Comprehensive/Munster)
Gareth Kilkelly (Galway Corinthians RFC/Connacht)
Kelvin Langan (Galwegians RFC/Connacht)
Jeff Williams (Bandon Grammar School/Munster)
Liam McCarthy (Bandon Grammar School/Munster)